Gündem Haberleri

  Atina Apo'yu böyle teslim etti

  İhsan DÖRTKARDEŞ
  14.07.2001 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Hükümeti'nin ABD ile işbirliği yaparak Öcalan'ı Türkiye'ye teslim ettiğine ilişkin belge 3 yıl sonra ortaya çıktı.

  Abdullah Öcalan'ın Yunanistan tarafından ABD ile işbirliği yapılarak Türkiye'ye teslim edildiğine dair belge 3 sene sonra ele geçirildi. PKK çizgisinde Avrupa'da yayın yapan "Özgür Politika" gazetesi, dün manşetten "İhanetin Belgesi" başlıklı habere yer verirken, Yunanistan İstihbarat Servisi (EYP) Başkanı Charalambos Stavrakakis'in, Öcalan'ın yakalanmasından 1 gün önce 14 Şubat 1999 tarihinde dönemin Yunan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos'a gönderdiği "Çok gizli" ve şifreli belgeyi kullandı.

  Faksta, Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesinde Başbakan Costas Simitis ve Atina'daki ABD Büyülelçisi Nicolas Burns arasında varılan mutabakatta karar verildiği öne sürüldü. Gazeteye göre, Stavrakakis imzalı Yunan Dışişleri Bakanı Pangalos'a onaylatılıp Nairobi'deki büyükelçiliğe gönderilen talimata şöyle denildi:

  "Nikolaki (ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi Nicolas Burns) ve Bayan Maksimu'nun (Başbakan Costas Simitis'in) nasihatları sonucu doğan yeni duruma göre, zatı şahanelerinin (Abdullah Öcalan'ın) ulusal bahçeden (Nairobi'deki Yunanistan Büyükelçiliği) çıkarılması ve anti etnik renklere (Türkiye'ye) gitme pahasına bile olsa bu kararın uygulanması. Bu acil faksı onaylamanızı rica ediyorum."

  Yunanistan İstihbarat Servisi Başkanı Charalambos Stavrakakis'in Öcalan'ın yakalanmasından sonra bir Yunan gazetesinde bu belgeyi yayınlayan gazeteci Spyros Karacaferis aleyhine dava açtığı ancak, bunu kaybettiği belirtildi. Özgür Politika gazetesi, bu belge ile ilgili Yunan hükümetinin hiçbir açıklama yapmadığını, önümüzdeki ay Strasbourg'taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde başlayacak Öcalan davasında Yunanistan Başbakanı Costas Simitis'in ifade vermesinin gündeme geldiğini iddia etti

  Yunan Başbakanı Simitis ile ABD'nin Atina Büyükelçisi Burns arasındaki mutabakat ardından verilen talimatın Pangalos tarafından aynı gün Kenya'nın Başkenti Nairobi'deki Yunanistan Büyükelçiliği 1'inci Sekreteri Yorgos Diakofotakis'e iletildiği savunuldu. Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı Vasilios Papaioannou'nun 14 Şubat 1999 tarihinde Nairobi'ye gönderdiği kesin talimatta şu taleplerin yer aldığı öne sürüldü:

  "Söyleyeceklerim derhal ve ivedilikle uygulanmalıdır. Aynen yaz:
  1. Futbol takımı (Nairobi'ye gönderilen istihbaratçılar), şiddet kullansa bile derhal harekete geçirilmelidir.
  2. Büyükanne (Abdullah Öcalan) derhal uzaklaştırılmalıdır.
  3. Ona bir otelde oda ayırt.
  4. Battaniye ile paketlenseler bile o ve refakatçıları otel yakınında bir yere bırakılmalılar.
  5. Onları orada bırakıp derhal uzaklaş ve ardından da kendileriyle bir daha iletişim kurma.
  6. Gerekirse yanlarına biraz para da bırak.
  7. Pazartesi sabahına kadar her şey bitmelidir. İyi şanslar. Sonucu bekliyoruz."
  Bu konudaki talimatlar ardından Abdullah Öcalan'ın Nairobi'deki Yunan Büyükelçiliği'nden çıkarılarak, havalimanına götürüldüğü ve Türkiye'ye götürüleceği uçağa bindirildiği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı