Gündem Haberleri

  Atın o burkayı

  Hürriyet Haber
  22.01.2002 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Ülkesinin geleceği için Tokyo'da pazarlıklar yürüten Afganistan Başbakanı Hamid Karzai, burkalar yüzünden, ‘‘Yüzü olmayan kadınlar’’ diye anılan Afgan kadınına, ‘‘Artık burkalarınızdan kurtulun. Tepeden tırnağa örtündüğünüz burkaları giymek zorunda değilsiniz’’ çağrısında bulundu.

  Afganistan'da, Taliban iktidarının yıkılmasından sonra, kadınları tepeden tırnağa kafesli çarşaflara, yani burkalara mahkum eden, eve kapatan dönem de kapanıyor. Hamid Karzai liderliğindeki yeni yönetim, bakanlıklarda görevli kadınlara, ‘‘Artık burkalarınızdan kurtulun. Tepeden tırnağa örtündüğünüz burkaları giymek zorunda değilsiniz’’ çağrısı yaptı. Başbakan Karzai bakanlıklarda kadın görevli sayısının artırılması talimatı da verdi. Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasının ele alındığı ve dış desteğin yağdığı uluslararası konferans için Japon başkenti Tokyo'da bulunan Başbakan Karzai, kadınlara eşit haklara öncelik verdi. Karzai, burkalar yüzünden, ‘‘Yüzü olmayan kadınlar’’ diye anılan Afgan kadınlarının artık Batı dünyasının modern kadınlarından farksız olmasını hedefliyor ve ilk olarak burkalarını terketmelerini istiyor.

  ZORUNLULUK KALKIYOR

  Yeni yönetimin önümüzdeki hafta devlet dairelerindeki kıyafet dahil yeni politikalarını duyuracağı belirtildi. Burkalarından yavaş yavaş kurtulan Afgan kadınların Eğitim, Turizm, Yüksek Öğrenim, İletişim, Kadın İşleri Bakanlıklarında halen başları açık, sade, çağdaş kıyafetlerle çalışabildikleri haber verildi. Kabinesinde kadınlara da sorumluluk veren Başbakan Karzai'nin politikaları Taliban rejimindeki gibi burka giyme zorunluluğunu kaldırıyor. Başbakan Yardımcısı ve Kadın İşlerinden Sorumlu Sima Samar burkalar konusunda yeni yönetimin herhangi bir tereddüt yaşamadığını belirterek, ‘‘Kabinede hemen hemen hiçbir tartışma olmadı. 40 yıl önce bile işyerlerinde çağdaş kıyafetlerle kadınlar göreve gelirdi’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı