Gündem Haberleri

  Atılanlara dönüş yolu

  Turan YILMAZ / ANKARA
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 döneminde TSK’dan ilişiği kesilen subay ve astsubaylara dönüş yolu açılıyor. CHP’nin talebini AK Parti de benimseyip çalışma başlattı.

  Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla TSK ile ilişiği kesilen subay ve astsubaylara “üniformasız” dönüş yolunu açan tasarının kapsamı genişliyor. AK Parti, CHP’nin talebine olumlu yaklaşınca, 12 Mart ve 12 Eylül darbe dönemlerinde TSK ilişikleri kesilen subay ve astsubaylara da dönüş umudu doğdu. Bu haktan, üçlü kararnameyle TSK ile ilişiği kesilenler de yararlanacak.

  AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ dün TBMM kulisinde bir grup gazeteciye, 12 Mart ve 12 Eylül dönemleri ile üçlü kararname yoluyla TSK ile ilişiği kesilenlerin durumuna ilişkin çalışma yaptıklarını söyledi. “Kaç kişiyi kapsayacak, durumları nedir bunlara bakılıyor” diyen Bozdağ, bu çalışmanın sonucunda Milli Savunma Bakanlığı’nın da görüşü de alınarak tasarıda değişikliğe gidilebileceğini bildirdi. Bozdağ, YAŞ mağdurlarıyla ilgili tasarının bu çalışmanın tamamlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu’nda haftaya görüşüleceğini belirtti.

  YAŞ mağdurlarından gelen talepler üzerine tasarıda bir değişiklik de, dönüşlerine karar verilenlerin geçmişe yönelik OYAK kesintilerinin kendileri yerine Hazine tarafından karşılanması yönünde yapılacak. Dönüşlerine onay çıkmayanlara, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi yerine sivil yargıya itiraz hakkı tanınması yönündeki talep ise Anayasa engeli nedeniyle dikkate alınmadı.

  Tacizciye dönüş yok

  Bozdağ, tasarıda dönecekler için öngörülen 1500 araştırmacı kadrosunun yeterli olacağını düşündüklerini belirterek, “Büyük bölümü zaten emeklilik hakkını kazanmış olacak. Dönmek istemeyenler, başvuruları geri çevrilecekler olacak. Zaten Milli Savunma Bakanlığı da açıkladı, casusluk, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinsel taciz gibi yüz kızartıcı suçlardan atılanlara izin verilmeyecek” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı