Gündem Haberleri

  Atık kamyonlarına şehiriçi yasağı

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 10:45 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı, bir genelge yayınlayarak araç ve yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyen bazı atık taşıma araçlarının şehir içine sokulmasının ve taşıt, yaya trafiğine açık alanlarda kullanımının önlenmesi istedi.

  Genelgede, son yıllarda özellikle büyük şehirlerde karton ambalaj atıkları, çöp vb. malzemeleri taşımak için ilkel el arabaları (etrafı bez veya naylonla çevrili, ince demir çubuktan yapılmış, elle iteklenerek kullanılan araçlar) yapılarak kullanıldığı kaydedildi.
  Bu tür ilkel araçların, şehiriçi araç veya yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyerek trafik kazalarına sebebiyet verdiğinin görüldüğü  belirtilen genelgede, bu araçların çevre ve görüntü kirliliğine de neden oldukları ifade edildi.

  Bu tür araçların, belediyelerle işbirliği yapılarak şehiriçine sokulmaması, taşıt ve yaya trafiğine açık alanlarda kullanılmasının önlenmesi, bu tür araçların kullanılmasını teşvik eden işyerlerine belediye görevlilerince gerekli uyarılar yapılarak cezai müeyyide uygulanması istenen genelgede, "Uyarılara rağmen bahse konu araçları taşıt ve yaya trafiğine açık alanlarda kullanan ve kullandıranlar hakkında, gerekli yasal işlem yapılacaktır" denildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı