GeriGündem Atığı at dönüştür bileti kap
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atığı at dönüştür bileti kap

Atığı at dönüştür bileti kap

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, pet şişe ve metal kutuların atılacağı ‘Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri’ni tanıttı, “Konteynere atık atan her şahsın İstanbul kartına bir bedel ödemesi olacak. 100 şişe atana sosyal tesislerimizde indirimli yemek hizmetimiz olacak. Bu çalışma ile doğa temizliğine çok büyük katkı sağlanacak” dedi.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, belediye binasında “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri”ni tanıttı. İBB’nin iştirak şirketi İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK) tarafından üretilen akıllı konteynerler ile pet şişeler ve meral içecek kutularının geri dönüşümleri sağlanacak. Uysal, akıllı makinelerin tanıtımında yaptığı konuşmada, “Belirli yerlere koyacağımız konteynerlerle pet şişe ve metal kutular toplanacak, konteynere atık atan her şahsın İstanbul kartına bir bedel ödemesi olacak. Böylece pet şişelerin geri dönüştürülmesine önemli bir katlı sağlanacak. Bu çalışma ile doğa temizliğine çok büyük katkı sağlanacak” dedi.

Akıllı makinelere farklı atıklar atılmaması konusunda da uyarıda bulunan Mevlüt Uysal, “Akıllı konteyner sistemine atık atan her şahsı takip eden bir yapı var. Ayda, haftada ve toplamda kaç tane attı takip edilebilecek. Onlara belediye hizmetlerinden öncelikli veya indirimli hizmet etme şeklinde hizmetlerimiz olacak. Örnek olarak 100 tane şişe atan kişiye sosyal tesislerimizden indirimli yemek yiyebilme gibi hizmetler olacak. Bunun yanında ücretsiz veya indirimli tiyatro biletleri de verilecek” diye konuştu. Makinenin çalışma şekli konusunda bilgi de veren Uysal “Akıllı makineler öncelikle boş şişeyi alıyor. Bunu ezip depoluyor. Bunlar ise ekipler tarafından toplanıyor. Akıllı makinelerin yazılımını ve dizaynını İSBAK yapmıştır. Konteyner yerli ve millidir. Cam şişe ve pil gibi malzemeler için de çalışmalar devam ediyor” dedi. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle