Gündem Haberleri

  Ateşle oynayacak

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, Türkiye ve KKTC’nin tepkisini çeken Doğu Akdeniz’deki Homeros doğalgaz sondaj platformunda yarın medya şovu yapacak. Amerikan şirketinin yetkilileri, sembolik de olsa Hristofyas’ın ilk ateşlemeyi yapması için çalışıyor.

  KIBRIS Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, medyanın önceden götürüleceği platformda sembolik ateş yakacak ve Türkiye’ye meydan okuyacak.
  Hristofyas’ın ziyareti öncesinde, Rum medyası içinden seçilen 12 kameraman ve fotoğrafçı özel bir gemiyle platforma taşınacak. Rumların Afrodit adı verdiği bölgeyi kiralayan Amerikan Noble Energy şirketine ait Homeros platformunda Hristofyas’ın ziyareti öncesinde hazırlıklar da başladı. Şirket yetkilileri, sembolik de olsa Hristofyas’a doğalgaz ateşlemesi yapması için çalışıyor.
  Rum liderin medya şovuna hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu ve Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu da katılacak. Hristofyas Kıbrıs adasının 175 kilometre güneyinde açık denizlerde bulunan platforma helikopterle gidecek.

  New York zirvesi öncesi şov

  Rum lider platform ziyaretiyle bu ay sonunda New York’ta BM Genel Sekreteri eşliğinde kapalı kapılar ardından yapılacak 2 günlük zirve öncesinde Türkiye ve KKTC’yi sıkıştırmayı planlıyor. Rum iç siyasetinde sıkışan ve New York zirvesi öncesinde Doğu Akdeniz’de egemen olduklarını ilan etmeye hazırlanan Hristofyas, müzakerelerde de sert bir tutum sergiliyor. Kıbrıs’taki süreçte yoğunlaştırılmış müzakereleri tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Hristofyas, New York’ta Long Island’daki zirvede al-ver pazarlığı yapacak. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun doğalgaz krizini de gündeme getirmesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı