Gündem Haberleri

  Ateşle kurulan dostluk

  Hürriyet Haber
  27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Savaşları'na katılan Anzakların torunları barış duası etti

  Çanakkale Savaşları sırasındaki Anzak Çıkarması'nın 83'üncü yıldönümü için Çanakkale'ye gelen yaklaşık 4 bin Anzak, dedelerinin mezarlarını ziyaret etti, şafak ayinine katıldı. Yeni Zelanda ve Avustralya'dan gelen genç Anzaklar, Çanakkale'de her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahlara kadar içki içip eğlendi. Çanakkale'ye renk katan gençler, dünya barışı için de dua etti.

  Anzakların torunları, 24 Nisandaki törenlere katılmak için bir hafta öncesinden kafileler halinde Çanakkale'ye gelmeye başladılar. Kafilelerin ardı arkası kesilmeyince organizasyonu üstlenen yetkikiler, üniversite öğrencilerinden rehberlik için yardım istediler. Anzaklar, geceleri Barlar Sokağı'nda şarkılar söyledi; içkiler su gibi aktı ve eğlenceler bitmek bilmedi. Çoğu gençlerden oluşan Yeni Zelandalı ve Avustralyalılar, otel ve motelleri hıncahınç doldurdular. Tarihi yerleri dolaşıp sokak aralarında ve okul bahçelerinde futbol da oynayan Anzakların torunları, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

  GENEL VALİ GELDİ

  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı törenleri için Ankara'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret eden Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Michael Hardie Boys, 24 Nisan günü GAP uçağıyla geldiği Çanakkale Havalimanı'nda, Vali Ekrem Özsoy, Belediye Başkan Vekili Akın Bilman, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Ertuna tarafından karşılandı. Boys, daha sonra Vali Ekrem Özsoy'u ziyaret etti ve ‘‘Anzak çıkarmasında yaşamını yitiren askerler anısına düzenlenecek şafak ayinine katılmak için buradayım’’ dedi. Bu arada kentte istenmeyen olaylar da oldu. Barlar Sokağı'ndaki Dalyan Bar'da gece aşırı derecede alkol alan 2 Avustralyalı, saat 01.00 sıralarında dışarıya çıktıklarında, fotoğraf makinesi ve kamerayla kendilerini görüntülemeye çalışan İHA muhabiri Ayhan Öncü ve Akşam Gazetesi muhabiri Hüseyin Uyar'a tepki gösterdiler. İki erkek turist gazetecilere vurmaya başladı. Olaya tanık olan Çanakkaleli gençler de Avustralyalıların üzerine yürüyünce kavga büyüdü. Kavgayı, araya giren vatandaşlar ayırdı. Alkollü turistler, vatandaşların yardımıyla otellerine götürüldü. Olay polise intikal etmedi, ancak kısa sürede duyuldu. Bu nedenle güvenlik güçleri, önlemleri artırdı.

  ŞAFAK AYİNİ

  Anzaklar, geçen cumartesi günü sabaha karşı feribotlarla Gelibolu Yarımadası'na geçti, Anzak Koyu'ndaki şehitliğe gitti. Soğuk havaya rağmen dedelerinin mezarı başında içki içmeyi sürdüren turistler, ilginç görüntüler oluşturdu. Kimisi dua ederken, kimisi de mezarların arasında uyudu. Genel vali, konuk bakan, Avusturalya ve Yeni Zelandalı askerlerin de yer aldığı şafak ayini, saat 05.00'te başladı. Anzak Anıtı'na çelenkler bırakıldı. Tören sonunda Anzaklar, 83 yıl önce bayraklarını dikemedikleri tepeye hücum ettiler. Temsili bayrak diken Anzaklar sevinç çığlıkları attılar. Ardından Türk Şehitler Abidesi'nde uluslararası anma töreni düzenlendi. Çanakkale Savaşları'na katılan Avusturalya, Yeni Zelanda, İngiltere, Türkiye, Fransa, Hindistan, Almanya ve İtalya temsilcileri dünyaya barış mesajları verdi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı