GeriGündem Ateşe benzin döktüler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ateşe benzin döktüler

Ateşe benzin döktüler
refid:21509324 ilişkili resim dosyası

Hz. Muhammed’le alay eden filme tepkiler dinmeden Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo İslam peygamberine hakaret içeren karikatürleri basması Müslüman âleminin yanı sıra Fransız ve Vatikan basınında da tepki çekti.Le Monde Gazetesi karikatürleri ‘zevksiz ve korkunç’ diye niteledi. Le Monde, Fransa Dışişleri Bakanı ve Vatikan’ın yayın organı karikatürleri, “ateşe benzin dökmek” diye niteledi. Ancak karikatürleri ifade özgürlüğü sayan Fransa, gösterileri yasakladı.

AVRUPA’nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Fransa’da yayınlanan mizah dergisi Charlie Hebdo, geçen hafta Hz. Muhammed’le alay eden “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin yarattığı şiddet olaylarına aldırış etmeden yeni bir provokasyona imza attı. Dergi, Hz.Muhammed’e hakaret eden film kriziyle dalga geçen içinde çıplak bir tasvirin de yer aldığı karikatürleri kapaktan, iç ve son sayfadan yayınladı. Dergi, gazete bayilerinde sabah erken saatlerde tükenirken, Fransa’nın en saygın gazetesi Le Monde yayını “ateşe benzin dökmek” diye niteledi.

Le Monde’daki yorumda, “Karikatür hassas bir sanat, provokasyon da öyle, kahkaha patlayıcı olabilir. Biz ifade ve düşünce özgürlüğünün olduğu laik bir demokraside yaşıyoruz. Ancak Charlie Hebdo’nun editoryal seçimi, tarzının hassaslığı ve estetiği Müslümanların Masumiyeti filmine tepkilerden daha da kötüsü ile karşı karşıya. Karikatürler zevksiz ve korkunç. Tam da zamanında ateşe benzin döktü” ifadelerini kullandı. Haftalık mizah dergisi 2006 yılında Danimarka gazetesinde yayınlanan karikatürleri de basmıştı.

/images/100/0x0/55ea9f2af018fbb8f88c03ae

Fransızlar alarmda

Karikatürler Fransız hükümetini alarma geçirdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, olası tepkiler nedeniyle, 20 kadar ülkede büyükelçilik, konsolosluk  binası, Fransız okulu ve kültür merkezini cuma günü için kapatma kararı aldı. Başbakan Jean-Marc Ayrault, “aşırı” bulduğunu  ve onaylamadığını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, “Bir aptal film yüzünden dünyada pek çok Müslüman ülkede tepkiler yoğun. Şimdi ateşe benzin dökmek akıllıca ya da gerekli mi? Yanıt elbette hayır” dedi. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, karikatürleri ifade özgürlüğü diye niteleyerek ‘kamu düzenini bozacak protestolara izin vermeyeceklerini’ söyledi. Vatikan’ın resmi gazeteci Osservatore Romano, Hz.Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanmasını “ateşe benzin dökmek” diye niteledi.

Dergiyi beğenmeyen okumasın

Charlie Hebdo’nun yayın yönetmeni Gerard Biard ise tepkilere karşı, “Filme yönelik protestoların haber değeri taşıdığını göstermek için karikatürleri yayınladık. Bu yayınlar insan öldürmez. İnsanları kim öldürdü? Biz insan öldürmüyoruz. Biz sadece gazeteciyiz” dedi. Dergi editörü Stephane “Charb” Charbonnier ise “Biz Müslümanlardan dergiyi okumalarını istemiyoruz. Ben de bir camiye gidip vaaz dinlemiyorum” sözlerini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle