Gündem Haberleri

  Ateş yakıp sabahladılar

  Okan KONURALP/VAN
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van’ın Erciş ilçesi depremi en ağır yaşayan ilçelerden biri oldu. Kente girdiğimizde yıkılmış binaların önünde elleriyle enkazı kaldırmaya çalışan insanın çaresizliği ve enkaz altlarından gelen “Bizi kurtarın” çığlıkları Erciş’teki trajedinin en net göstergesiydi.

  Kaymakamlık binasına kurulan ve koordinatörlüğünü Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi’nin yaptığı afet merkezinin önünde onlarca Ercişli, “Akrabalarımızı, dostlarımızı enkazın altından alamıyoruz. Bize iş makinesi verin” diyerek yalvarıyordu.
  Gündüz olması ölümleri azalttı
  Depremin gündüz ve pazar gerçekleşmesi nedeniyle yıkılan bazı internet kafelerin içerisinde çocukların olduğu bilgisi kaygıları arttırdı. Yüzlerce ambulans enkaz altından çıkartılan yaralıları çevre illerdeki hastanelere sevk etmeye çalışırken bazı kişilerin de kendi çabalarıyla yaralıları kentten çıkardıkları görüldü. Depremde ağır hasar alan bazı binalar da artçı sarsıntılar sonucunda yıkıldı. Yollar kapanırken çevre illerden bölgeye gelen asker ve polisler yolu açık tutmaya çalıştı. Bazı Ercişli gençler de yolların açık tutulması için görevlilere yardım ediyordu.
  Ercişliler geceyi soğukta geçirdi
  Deprem şokunu atlatan Ercişlilerin sıkıntılarını artıran bir başka etken ise soğuk oldu. Özellikle gece yarısından itibaren düşen sıcaklık nedeniyle Ercişliler sokakta yaktıkları ateşlerle ısındılar. Çadır dağıtımının gece yarısı itibariyle henüz başlamamış olması, battaniye ihtiyacının karşılanamıyor oluşu ve kentteki tüm elektriklerin kesik olması nedeniyle Ercişliler, “Vakit geçirmeksizin bizi soğuktan koruyacak önlemler alın” talebini sürekli yetkililere ilettiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı