GeriGündem ATC heyetine GAP brifingi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATC heyetine GAP brifingi

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Ferhat Şelli, GAP'ın su ve toprak kaynaklarını geliştirmenin yanı sıra bölge halkının yaşam standardını yükseltmeyi amaçlayan entegre bir proje olduğunu söyledi.

Şelli, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürlüğü'nde, Gaziantep'te düzenlenen “Bölgesel Ticaret ve Fırsatlar” konulu toplantıya katılmak için bölgeye gelen ve Atatürk Barajı'nda incelemelerde bulunduktan sonra Şanlıurfa'ya geçen, Türk-Amerikan Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı Brent Scowcroft ve beraberindekilere, GAP projesi hakkında brifing verdi.

Projede fiziki gerçekleşmenin yüzde 54'e ulaştığını belirten Şelli, Türkiye'deki sulanabilir arazilerin yüzde 20'sinin de GAP bölgesinde bulunduğunu kaydetti.

Projenin bazı bölümlerinin devreye girmesiyle bölgenin sosyo ekonomik yapısının yeniden şekillendiğini anlatan Şelli, şöyle devam etti:

“GAP su ve toprak kaynaklarını geliştirmenin yanı sıra bölge halkının yaşam standardını yükseltmeyi amaçlayan entegre bir projedir. Bölgede tarım arazilerinin GAP kapsamında sulanmaya başlamasıyla ürün deseni çeşitlenmeye başladı. Birkaç yıl öncesine kadar daha çok hububat tarımının yapıldığı bölgede, sulamayla birlikte pamuk üretimi daha cazip hale geldi. Şu anda Türkiye'de üretilen pamuğun yaklaşık yarısı GAP kapsamındaki illerde yetiştiriliyor. Projenin tamamlanması halinde de 3.8 milyon kişiye istihdam sağlanacak.”

Şelli, proje kapsamında ekonomik gelişmeye yönelik çalışmaların yanı sıra sosyal amaçlı projelerin de yer aldığını anımsatarak, GAP'ta nihai olarak, sürdürülebilir insani kalkınmanın amaçlandığını ifade etti.

Heyettekiler, brifingin ardından Mardin Yolu üzerinde bulunan Koç-ATA-Sancak Çiftliği'ne giderek, burada da incelemelerde bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle