Gündem Haberleri

  atay'da Esad'a destek yürüyüşü

  Mehmet EZER/ ANTAKYA (Hatay), (DHA)
  01.09.2012 - 18:04 | Son Güncelleme:

  HATAY'da, kendilerini 'Suriye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu' üyesi olarak tanıtan yaklaşık 3 bin kişi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a destek yürüyüşü yaptı.

  Hatay Vali konağı önünde toplanan ve aralarında Emek Partisi, Eğitim-Sen, DİSK, KESK, ÖDP ve TMMOB üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, geniş güvenlik önlemleri altında Suriye Devlet Başkanı Esad lehine, Ak Parti aleyhine sloganlar attı. Ardından da Ulus Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen grubun önünü polis kesti. Yürüyüşü takip eden Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Ulus Meydanı'nda basın açıklaması yapıp dağılacaklarını söyleyen katılımcıların yürümesine izin verdi.

  GÖSTERİCİLERİ POLİS UYARDI, DURDURAMADI- Fotogaleri

  Yürüyüş sırasında, Arapça, 'Kanımız canımız Esad'a feda', 'Suriye halkı yalnız değildir' diye slogan atan gruptakiler, 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Suriye'de savaşı istemiyoruz' yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. Ulus Meydanı'nda gitmekte vazgeçen grup, Hürriyet Caddesi'nde yürüyüşlerini tamamladı. Burada grup adına bir açıklama yapan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Selim Matkap, şöyle dedi: "Yaklaşık 1.5 yıldır komşu ülke Suriye'de yaratılan karışıklık ne yazık ki yaşamakta olduğumuz şehre de bir biçimiyle yansıyor. Suriye Cumhuriyeti'ni oluşturan bütün etnik ve dini çeşitlilik akrabalık ilişkileriyle Hatay'la bağ kuruyor. Suriye de yaratılan bu mezhep ve etnik savaşın tarafları yine bir şekilde Hatay'da kendine destekçi buluyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yaşanan bu savaştaki taraflardan birini tutuyor ve destekliyor algısı Hatay'daki diğer etnik ve dini gurupları otomatik olarak 'öteki' yapıyor. Böylece birbiriyle beraber yaşama alışkanlığını büyük bedeller ödeyerek öğrenmiş Hatay halkının ne yazık ki huzuru kaçırılıyor."

  TÜRKİYE'YE KAÇAN MUHALİFLER ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYARAK GEZİYOR

  Matkap, Türkiye'ye kaçan muhalif gurupların Hatay'da elini kolunu sallaya sallaya hangi herhangi bir denetime tabi tutulmadan gezdiğini ileri sürdü. Matkap, "Bu durum Hataylıları huzursuz ediyor. Yaşanan bunca travmaya yetkililerin 'mesnetsiz' açıklamaları bölge insanının güvenlik algısını bozdu. Gerçek ne yazık ki üstü örtülemeyecek çıplaklıkla ve kendini her gün tekrar etmektedir" diye konuştu.

  Matkap, AK Parti'nin Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar gibi krallık-şeyhlikle yönetilen ülkelerle hangi zeminde yan yana gelerek Suriye'ye karşı yürütülen operasyonların merkezinde yer aldığını bu halka anlatması gerektiğini de savundu. Matkap, Ak Parti'nin dış politikasının her yönüyle iflas ettiğini ekledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı