GeriGündem Atatürk'ün dedesinin köyü, Havza Belediyesi ile kardeş oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk'ün dedesinin köyü, Havza Belediyesi ile kardeş oldu

Atatürk'ün dedesinin köyü, Havza Belediyesi ile kardeş oldu

Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi'nin dedesi Ahmet Efendi'nin köyü olan Jupa Belediyesi, Havza Belediyesi ile kardeş belediye oldu.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Altuntaş’ın davetlisi olarak Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Mali Müşavir Zekeriya Yazıcı, Makedonya ve Kosova’ya gitti.

Samsun'dan giden heyet Balkan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde Balkan Türkleri Derneklerini ve üniversiteleri ziyaret ederek bazı programlara katıldı. Havza Belediyesi, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi'nin dedesi Ahmet Efendi'nin köyü olan Kocacık’ın bağlı olduğu Merkez Jupa Belediyesi ile imzalanan protokol ile kardeş belediye oldu.

İmza töreninde konuşan Merkez Jupa Belediyesi Başkanı Ariyan İbrahim, belediyeye 23 yerleşim bölgesinin bağlı olduğunu ve nüfusun yüzde 81’nin Türk olduğunu belirtti. İbrahim, şunları kaydetti:

“Bulunduğumuz bölge Osmanlı döneminde stratejik bir öneme sahipti. Şu an 20 bin nüfusumuz ve bunların 10 bin Merkez Jupa’da yaşamakta. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi'nin dedesi Ahmet Efendi'nin köyü olan Kocacık da bize bağlı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza için önemi biliyoruz. Havza Belediyesi ile kardeş belediye olmak bizi mutlu etti.”

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise Havza Belediyesi ve Jupa Belediyesi ile kardeşlik ilişkilerini geliştirmek için çalışmaların devam edeceğini vurgulayarak, “Osmanlı’da günümüze kardeşlerimizin yaşadığı bu topraklar ile kardeşlik ilişkilerimizi resmi boyuta taşımak bizleri mutlu etti. Bilindiği üzere Atatürk’ün doğduğu şehir Havza ile Atatürk’ün dedelerinin memleketinin kardeş belediye olması da bizim açımızdan oldukça önemli. Bu kardeşliğimizi imzaladığımız protokol ile güçlendirdik. Her iki ülke ve belediye için hayırlı uğurlu olsun” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle