Gündem Haberleri

  Atatürk'e hakaret iddiası

  İsmail AKKAYA KONYA DHA
  31.10.2008 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Sinan Çetin'in çektiği film, Atatürk'e hakaret ediyor iddiasıyla mahkemelik oldu.

  FİLMDEN KARELER

   

  Konya'da emekli öğretmen Mustafa Karaçiftçi, Sinan Çetin'in yazıp yönettiği, Türk Halk Müziğisanatçısı Cansu Koç, Ahmet Koç ve Ali Koç'un rol aldığı 'Mutlu ol, bu bir emirdir' adlı kısa filmi hakkında Atatürk'e, Cumhuriyet'e ve askerlere yönelik hakaret içerdiği için Konya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Karaçiftçi, 1934 yılını konu alan filmde, o dönem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, Türk Halk Müziği'ni yasakladığını, halk müziği söyleyen kişilerinde silahlı askerler tarafından baskı altında tutulduğunun anlatıldığı belirterek, "Bu film, Atatürk'e hakerettir" dedi.

   

  Filmde 2 Kasım 1934 yılında Anadolu'da bir köyde yaşanan olayın anlatıldığı belirtiliyor. Filmin başlangıcında, ''O yıllarda T.C. Hükümeti radyolarda Türk müziğinin çalınmasını yasakladı. Amacı batı müziğinin yaygınlaşmasını sağlamaktı. Genç Cumhuriyet Alaturka yerine alafrangayı yani batı kültürünü topluma yeştiştirmek istiyor" şeklinde yazı yayınlanıyor.

   

  Filmde askerler, köy halkı ile birlikte bağlama eşliğinde Türk Halk Müziği söyleyen kişilerin bulunduğu eve baskın yapıyor. Köylülere ve türkü söyleyenlere doğru silah doğrultan askerler, türkü söylemenin yasak olduğunu belirterek batı müziği söylemeleri konusunda uyarıyor. Askerler gruba, Klasik Batı Müziği'nden Mozart ve Beethoven'den bir beste söylemesini istiyor. Grupta, bağlama eşliğindeMozart ve Beethoveen'den birer beste söylüyor. Bu sırada grup, türkü söylemeye başlıyor. Askerlerde, türkü eşliğinde oynamaya başlıyor. Film, 'İnsanların müziğine, kültürüne, yaşam tarzına yasaklar koyan siyasi otorite, hayatın karşısında daima tuhaf duruma düşmüştür' şeklinde yazı ile sona eriyor. 

   

  'FİLMDE ATATÜRK'E HAKARET EDİLİYOR'

   

  Sinan Çetin'in yazıp yönettiği 'Mutlu ol, bu bir emirdir' adlı kısa filmi, internetdeki bir video paylaşım sitesinde izlediğini belirten Mustafa Karaçiftçi, filmin Atatürk'e hakaret içerdiğini ve Atatürk'ün yasakçı bir zihniyete sahip olmadığını belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Karaçiftçi, savcılığa yaptığı suç duyurusunda, filmin konu alan tarihte Atatürk'ün Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü'nün de Başbakan olduğuna dikkat çekerek, "Film izlendiğinde açıkca görüleceği gibi askerlerimiz Nazi askerlerine benzetilmekteve aşağılanmaktadır. Filmin içeriği tarihimize, ülkemize, cumhuriyetimize, askerlerimize, ulusal değerlerimize açık bir hakeret ve aşağılamaya yönelmektedir. Sinan Çetin'in yakalanarak Türkiye'nin en kutsal değeri olan Cumhuriyet'e, Atatürk'e ve askerlerimize yönelik ahlaksız, tarihi gerçeklerden yoksun filminin dağıtımına, yayınlanmasına engel olunması,sanık hakkında kamu davası açılarakcezalandırmasını saygılarımla arz ederim' ibareleri yer aldı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı