Gündem Haberleri

  ‘Atatürk'e ayran ikram ettim’

  Mehmet TÜRK- Serdar SUNAR/BİSMİL (Diyarbakır), (DHA)
  11.11.2009 - 19:21 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Ulutürk Köyü'nde yaşayan, 3'ü kız 7 çocuğu, 54 torunu, 120 torun çocuğu ve 30 da torununun torunu olan Halim Solmaz adlı kadının, 125 yaşında olduğu iddia edildi.

  Halim Solmaz, kıtlık döneminde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün askerleriyle köylerinden geçtiğini ve ona ayran ikram ettiğini hatırladığını söyledi. Yaşadığı her şeyi hatırlayamayan ve gözleri görmeyen Halim Solmaz'ın başka bir rahatsızlığı bulunmuyor.

  Ağrı'nın Patnos İlçesi nüfusuna kayıtlı, 1 Temmuz 1884 doğumlu Halim Solmaz, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Ulutürk Köyü'nde yaşıyor. Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşmalarını Türkçe'ye çeviren torunun torunu 14 yaşındaki Serhat Solmaz, ninesinin ilk eşinin 1'inci Dünya Savaşı'ndan dönmemesi üzerine bu kez amcasının oğlu Şemsettin Solmaz ile evlendiğini belirterek, “Ninemin anlattığına göre Rus ihtilali ve sonradan oluşan baskı nedeniyle Siirt'in Kurtalan İlçesi'ne bağlı Güvercinlik Köyü'ne yerleşmişler. Kıtlık döneminde arpa ekmeği yiyorlarmış. Yiyecek fazla bir şey yokmuş. 20 yıl önce de Bismil'e yani Ulutürk Köyü'ne yerleşmişler” dedi. Serhat Solmaz, amcaları, hala, çocukları, torun ve torunların çocukları ile torunlarının torunları olarat toplam 214 kişinin yaşadığını bildiklerini söyledi.

  ATATÜRK'E AYRAN İKRAM ETMİŞ

  Halim nine, torununun torunu aracılığıyla Atatürk'ün Kurtalan İlçesi'nden geçişi sırasında köylerine geldiğini söyledi. Atatürk'ün askerleriyle birlikte atla köye geldiğini ve burada mola verdiklerini aktardı. Atatürk ve arkadaşlarına ayran ikram ettiğini anlatan Halim nine, gazetecilere, “Siz Atatürk'ü tanıyor musunuz, akrabanız mı oluyor?” diye sordu. Bunun üzerine Serhat Solmaz, “Ninemin hafızası gelip gidiyor. Bazen hatırlıyor konuşmaya başlıyor, ancak konuşmaya başladıktan sonra da konuları karıştırıyor” dedi.

  Ayağa kalkamayan ve yürüyemeyen Halim ninenin tüm bakımını yakını Selime Solmaz yapyor. Herhangi bir şikayeti ve rahatsızlığı bulunmayan Halim nine, sadece sağ ayak ve sağ kolunda sızı olmasından şikayet etti. Halim nine, eskiden yiyeceklerin sınırlı olduğunu şimdiki yiyeceklerin daha tatlı ve güzel olduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı