Gündem Haberleri

  "Atatürkçülük ideolojidir, Anayasada yer almamalı"

  A.A.
  20.10.2007 - 16:45 | Son Güncelleme:

  Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Karakaş, “Atatürkçülük bal gibi bir ideolojidir. İdeoloji olduğu için de Anayasa'da yer almamalıdır” görüşünü savundu.

  Akademik Dayanışma Araştırma ve Geliştirme Vakfı (ADAG), Demokrat Hukukçular Derneği, Sosyal Etüdler Derneği, Yeni Eğitimciler Derneği ve Yeni Sanayici ve İşadamları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği “Yeni Anayasa” konulu panel, Akar International Hotel'de yapıldı.
  Panelin açılışında konuşan ADAG Genel Başkanı ve Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürbüz Aksoy, yeni anayasada, devlet, vatandaş, millet, insan ve birey tanımlarının günün şartlarına göre yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

  İnsan hakları, insan onuru, temel hakların korunması, özel hayatın dokunulmazlığı, kanun önünde eşitlik gibi konuların yeni anayasada dikkate alınması gerektiğini belirten Aksoy, “Yeni anayasa ortak aklın eseri olmalı ve buram buram özgürlük kokmalıdır” dedi.
  Panelin konuşmacılarından Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Karakaş da yeni anayasa hazırlanırken Türkiye'de en çok tartışılanın ifade özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler olduğunu belirterek, bu konuda uzlaşmaya gitmenin ne demek olduğunu anlamakta zorlandığını kaydetti. Bu konularda uzlaşmaya gidilmesinin, “2. kalitede bir anayasa metni yazılmasına neden olacağını” savunan Karakaş, temel hak ve özgürlükler ve ifade özgürlüğü konularında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AB normlarında standartların belli olduğunu vurguladı.

  Anayasanın ideolojisinin olmaması gerektiği görüşünün doğru olduğunu belirten Karakaş, ancak ideolojinin de iyi tanımlanmasını istedi. İdeolojinin 1982 Anayasası ile “olumsuz bir kelime” olarak algılandığını söyleyen Karakaş, ideolojinin “sistematik düşünceler bütünü” olduğunu ifade etti.
  Karakaş, “Atatürkçülük bal gibi bir ideolojidir. İdeoloji olduğu için de Anayasa'da yer almamalıdır” dedi. Eser Karakaş, Anayasa'nın başlangıcının, “Türkiye Cumhuriyetini kuran komutanlara, kurucu kadroya ve Mustafa Kemal Atatürk'e sevgi ve saygıyla” diye başlamasını da önerdi.

  “TSK'NIN DOĞRU TANIMI”

  Yeni anayasa hazırlanırken, sivil-asker ilişkisi konusunun da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AB normları düzeyinde çözülmesi gerektiğini ifade eden Karakaş, Türk silahlı Kuvvetlerinin (TSK) “doğru tanımının” yapılmasını istedi. Prof. Dr. Karakaş, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları gibi bakanlıkların tanımında olduğu gibi TSK'yı, “Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının ödediği vergilerle karşılığında yurttaşlara dış güvenlik hizmeti sunan idari birim” olarak tanımladığını aktardı.
  Yeni anayasa taslağı çalışmasını yürüten komisyonda yer alan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar da hazırladıkları yeni anayasa taslağının, bireyi ve hürriyetleri esas aldığını belirtti.

  İnsan hak ve hürriyetleri konusunda, uluslararası sözleşme hükümleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarını esas aldıklarını anlatan Atar, “Hak ve hürriyetler düzenlenirken sınırlar olacaktır fakat bu sınırlar uluslararası normların sınırlarını geçmemelidir” dedi.

  Yeni taslakta hukukun üstünlüğünü pekiştirmek için de bazı değişikliklere gittiklerini anlatan Atar, “(Yargıçlar devleti) olgusunu ortadan kaldırmak için düzenlemeler yaptık, yargının siyasal iktidara bağlanması için değil” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı