Gündem Haberleri

  Atatürk’ü değil Kemalistleri eleştirdim

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  28.09.2005 - 02:46 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu üyesi Andrew Duff, Kemalizm ile ilgili olumsuz yorumlarının, Türk basınına ‘Atatürk resimleri devlet dairelerinden indirilsin’ şeklinde yansımasına üzüldüğünü söyledi. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt’ın ‘yaban kazı’ diye işaret edip tepki gösterdiği Duff, ‘Yanlış anlaşıldım’ dedi. AB-Türkiye Ortak Parlamento Komisyonu’nun Başkan Yardımcılığı’nı yürüten İngiliz parlamenter Duff, tepkiler üzerine dün yaptığı yazılı açıklamada Atatürk’ü övdü, sadece onun mirasını devralanların tutuculuğunu eleştirdiği düzeltmesini yaptı.

  YİNE ‘ATTATURK’ YAZDI

  Yazılı açıklamalarında Atatürk ismini de yanlış yazan Duff, abhaber.com’da yayınlanan dünkü düzeltmesinde de aynı hatayı yaparak; ‘Attaturk’ ifadesini kullandı. Duff, ‘18 Eylül tarihinde Milliyet Gazetesi, Brüksel’de gazetecilerle konuşurken Atatürk’e hakaret ettiğimi yazmıştı. Böyle bir şey olmadı. Atatürk’ün tarihi başarılarına büyük hayranlık duyuyor ve Türkler’in onu hatırlamayı büyük bir onur addettiklerini iyi biliyorum’ dedi.

  Tek eleştirisinin, Atatürk’ün bazı haleflerinin sahip olduğu köktenciliğe olduğunu belirten Duff, ‘Tüm diğer siyasi felsefeler gibi, Kemalizm’in de çağın koşullarına uymasına izin verilmelidir. Kemalizm’in dar bir yorumu, Türkiye’nin yüzünü AB’ye döndüğü günümüzde onun çıkarına değildir’ şeklinde görüş bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı