Gündem Haberleri

  Atatürk rozetine takan imam İslam'a ihanet ediyor

  ANKA
  07.05.2008 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, Trabzon’da cami imamının yakasına Atatürk rozeti takan kişiye “Bunu takıp camiye gelmeyin, günah işliyorsunuz” demesine sert tepki göstererek “İslam’da böyle bir yasak yok. Atatürk sayesinde cami olarak kalan ibadethanelere şimdi Atatürk rozetiyle girilememesi Atatürk’e ihanet olduğu gibi İslam’a da ihanettir” dedi.

  Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, İslam’da böyle bir yasağın olmadığını söyledi. Filiz, Atatürk, ülke ve Cumhuriyet düşmanlığının cami ve ibadet gibi kutsal değerlerin karşısına getirilerek çarpıştırılmaya çalışıldığını savunarak şunları söyledi:

  “Atatürk sayesinde kilise olmaktan kurtulan ve cami olarak kalan ibadethanelere, yani Atatürk sayesinde cami olarak kalan camilere şimdi Atatürk rozetiyle girilemiyor. Bu Atatürk’e ihanet olduğu gibi İslam’a da ihanettir. Atatürk düşmanlığı körüklenerek, İslam ve Atatürk karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Camilerin cami olmasını sağlayan Atatürk rozetiyle girilemeyen bu camiler kime ve neye hizmet ediyor?”

  Tesettür resimlerine ve son zamanlarda sıkça düzenlenen tesettür defilelerine de değinen İlahiyat Profesörü Filiz, “Bunlar daha canlı resimler. Bunlar günah değil de Atatürk rozeti mi günah oluyor” dedi.

  “DİYANET ATATÜRK İLE İSLAM’I KARŞI KARŞIYA GETİRENLERE HADLERİNİ BİLDİRMELİ”

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne hizmet etmesi gerekliliğine işaret eden Filiz, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın derhal bir açıklama yaparak olaya el atması gerekiyor. Atatürk’ün kurduğu bir teşkilat olarak, Diyanet Atatürk ile İslam’ı karşı karşıya getirmeye çalışanlara hadlerini bildirmeli ve imam hakkında derhal soruşturma başlatmalıdır. Bu olayı şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

  KAYMAKAMLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

  Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı ile Trabzon Müftülüğü’nden konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmezken, Trabzon Beşikdüzü İlçesi Kaymakamlığı’nın konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı