Gündem Haberleri

  Atatürk Konyalı’ymış

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Konyalılar, Atatürk'ün hemşehrileri olduğunu ileri sürdü. Konyalılar Vakfı, Atatürk’ün atalarının Konya’dan Rumeli’ye geçtiği, buradan da Yunanistan’a yerleştiğini savundu.

  Konyalılar Vakfı'nın internetteki sitesinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ergun Aybars'ın araştırmasına yer verildi. Araştırmada, Atatürk'ün soyunun Anadolu'dan getirilerek, Balkanlara yerleştirilen Türk Müslümanlara dayandığı ileri sürüldü.

  "Ulu Önder Yüce Atatürk'ün Soy Ağacı" başlığı ile hazırlanan sitede, Atatürk'ün geçmişi ile ilgili birtakım iddialara yer verildi. Sultan Murat Hüdavendigar zamanında başlayarak, Rumeli'yi Balkanları ve Avrupayı Tükleştirmek için soyunda karışım olmayan Türk ailelerinden oluşan özel güçlerin buralara gönderildiğibildirildi. Bu göçlerin büyük çoğunluğunun Oğuz Türkleri, Müslüman Oğuzların Yörük Türkmen boylarından gönderilen ailelerin oluşturduğu kaydedilen sitede, Anadolu'dan Rumeli'ye geçen Türk boy ve ailelerinin isimlerinin kaynakla yazılı bulunduğu belirtildi.

  ATATÜRK'İN DEDESİ KIRMIZI HAFIZ EFENDİ

  Atatürk'ün dedelerinin Anadolu'dan Rumeli'ye gidip,Yunanistan'da Manastır Vilayeti'nin Derbei Bala sancağına bağlı bulunan Kocacık Nahiyesi'ne yerleşen ailelerden Hafız Ahmet Alüş Efendi olduğu ileri sürülen sitede, "Kocacık Nahiyesi tamamen Türk'tü. Atatürk Kocacık Nahiyesi'ne yerleşen ailelerden olan Hafız Ahmet Efendi'nin torunudur. Hafız Ahmet Efendi'nin saçları kırmızı olduğu için adına ‘Kırmızı Hafız Efendi' derlerdi" iddiasına yer verildi. Sitede, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin Kocacık nahiyesinde dünyaya geldiği bildirilirken, Kocacık Nahiyesi'ne yerleşenlerin çoğunun Aydın, Konya yöresinden gelen Türkler olduğu bildirildi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı