Gündem Haberleri

  Atatürk Havalimanı bölgenin en güvenlisi

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 13:43 | Son Güncelleme:

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali, uluslararası standartlara göre güvenlik bakımından "A" kategorisinde bulunuyor. Terminal, bulunduğu bölgede güvenlik standardı en yüksek havalimanı ünvanına da sahip.

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ndeki özel güvenlik hizmetini yürüten Tepe Güvenlik Genel Müdürü Yusuf Acıbiber, Dış Hatlar Terminali'nde 380 personel ile hizmeti verdiklerini söyledi. Acıbiber, kendisi de dahil üst düzey görevlilerin emniyet ve jandarma kökenli olduğunu vurguladı.

  Özel güvenlik elemanlarının havalimanının giriş noktalarında polis ile birlikte görev yaptığını, üst araması ve bagaj kontrol gibi kontrolleri gerçekleştirdiklerini, şüpheli durumlarda polise konunun intikal ettirildiğini anlatan Acıbiber, özel güvenlik personelinin ayrıca devriye görevi de yaptığını ifade etti.  

  Acıbiber, havalimanının tamamının emniyet teşkilatı tarafından kameralarla kontrol edildiğini ifade ederek, Dış Hatlar Terminali'nde 12'si gidiş, 4'ü de geliş katında olmak üzere toplam 16 X-Ray cihazı bulunduğunu ve havalimanına girişlerde personel, yolcu ve diğer kişilerin ayrıntılı bir aramadan geçirildiğini kaydetti.

  Acıbiber, faaliyetlerini polisle işbirliği içinde sürdürdüklerini belirterek, Dış Hatlar Terminali'nde iki aşamalı kontrol uygulandığını, ''kara tarafı'' olarak adlandırılan pasaport kontrolünekadar olan bölümde polis ve özel güvenlik elemanlarının birlikte çalıştığını, ''hava tarafı'' denilen pasaport kontrolünden sonraki kısımda ise denetimin tamamen poliste olduğunu söyledi.

  Havalimanında kendileri tarafından eğitimleri yapılan ve Gemlik Askeri Üs Komutanlığı tarafından sertifika verilen 3 adet ''K-9 bomba tespit köpeği'' bulunduğunu da belirten Acıbiber, ''Bu köpekler sürekli olarak bizim tarafımızdan eğitiliyorlar. İyi ve yeterliler. Şüpheli bir durum olduğunda, polis tarafında istendiğinde de gidip bakıyoruz'' dedi.
    
  GÜVENLİĞİN ÖNEMİ

  Yusuf Acıbiber, havalimanının güvenliğinin önemli olduğunu ve uluslararası örgütlerin havalimanlarını sürekli denetlediğini ifade ederek, 6 ay önce Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi'nce Atatürk Havalimanı'nın denetimden geçirildiğini hatırlattı.

  Herhangi bir havalimanının ''güvensiz'' ilan edilmesinin önemli yaptırımlar getirdiğini ifade eden Acıbiber, şunları kaydetti:

  "Uluslararası anlaşmaların yaptırım gücü çok farklı. Uluslararası kuruluşlar birtakım denetlemelerde bulunuyorlar. Eğer havalimanınız 'güvensiz' ilan edilirse birtakım yaptırımlar var. Havalimanının her tarafına 'Bu havalimanı güvensizdir' yazıyorsunuz. Her uçağa binen yolcuya bildirimde bulunuyorsunuz. 'Siz güvensiz bir havalimanından uçağa biniyorsunuz. Risk alarak uçuyorsunuz' diyorsunuz. Aynı şekilde uçaklar karşı taraftan gelirken aynı bildirimde bulunuluyor. Mesela Almanya'dan gelirken yolcuya 'Sen güvensiz bir havalimanına gidiyorsun' deniyor. Hatta buradan kalkan uçaklar gidecekleri noktaya indiklerinde ekstra kontrollere tabi tutuluyorlar. Bir yolcu uçağı 40 dakikada terkedecekse, 1 saat 40 dakikada terkediyor. Tabii en önemlisi de uçakların hepsi sigortalı. Güvensiz havalimanına uçtuğu için sigorta bedelleri artıyor. Uçuş maliyetleri yükseliyor.''  

  YÜKSEK STANDARTLI GÜVENLİK

  Acıbiber, Amerikan Sivil Havacılık Örgütü'nün yaptığı denetim sonunda Atatürk Havalimanı'na olumlu rapor verdiğini kaydederek, şöyledevam etti:

  "Havalimanımız uluslararası kriterlere uygun güvenliğin sağlandığıve güvenlik eğitiminin verildiği bir havalimanıdır. Atatürk Havalimanı, uluslararası standartlara göre güvenlik bakımından "A" kategorisinde bulunuyor. Bulunduğu bölgede güvenlik standardı en yüksek havalimanı biziz. Güvensizlik, hiçbir ülkenin göze alabileceği birşey değil."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı