Gündem Haberleri

  Atatürk filmi yeniden gündemde

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Reklamcı Alinur Velidedeoğlu tarafından proje aşamasına geldikten sonra iptal edilen Atatürk filmi projesi yeniden gündemde. İki Türk yapımcı, Pinema Filmcilik'in sahibi Pamir Demirtaş ve More&More Production'ın sahibi Yağmur Belli altı yıldır üzerinde çalıştıkları projeyi hayata geçiriyorlar.

  Bu yıl başında tanınmış Amerikalı yapım şirketlerine teklif götüren Demirtaş ve Belli olumlu yanıt aldıklarını, oyuncu ve yönetmen seçiminin ardından filme 'motor' denileceğini söyledi.

  Film, Atatürk'ün siyasi hayatının yanısıra özel yaşamına da ışık tutacak. Atatürk'ün 'her yönüyle' anlatılacağı film, tabu olarak görünen birçok olguyu da yıkmayı amaçlıyor. Yağmur Belli filmin içeriği konusunda şunları söylüyor: ‘‘Bu bir tutku filmi. Hem Atatürk'ün hem de çevresindekilerin tutkularını anlatacak. Mustafa Kemal'in başarılarının yanında çelişkilerini de anlatacak. Günlük hayatı, ikili ilişkileri, aşkları, vatan sevgisi uğruna feda ettiği şeyler ortaya konacak.’’

  Tanıtıma 300 bin dolar

  Yağmur Belli, ünlü gazeteci ve yazar Şemsi Belli'nin oğlu. Babasının 1945 yılında Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım'la yaptığı röportajın kendilerine ışık tuttuğunu söylüyor. Film için bugüne kadar toplanan belge ve kitap sayısı ise iki bine yakın.

  Filmin Amerika'daki tanıtım masrafları ise yaklaşık 300 bin dolara ulaşmış. Ayrıntılı bir katalog hazırlayarak yapımcılara gittiklerini kaydeden Pamir Demirtaş, senaryolara boğuldukları için 'nazlı' davranan yapım şirketlerinin bu proje karşısında çok heyecanlandığını vurguluyor.

  İki Türk yapımcı filmin yönetmeninin yabancı olacağını, oyuncularının da ağırlıklı olarak yabancılardan oluşacağını belirtiyorlar. Atatürk rolü için Demirtaş’ın hayalindeki isim Anthony Hopkins.

  Banderas son anda caymıştı

  Atatürk'ü dünyaya tanıtacak film projesi 1997 yılında gündeme gelmişti. Filmin yapımcılığını Alinur Velidedoğlu ve ünlü İngiliz oyuncu Sir Laurence Olivier'in oğlu Tarquin Olivier üstlenmişti. Yönetmenliği ise 1989'da Oscar kazanan Bayan Daisy'nin Şoförü filminin yönetmeni Bruce Bresford yapacaktı. Filmin 20 milyon dolara mál olacağı hesaplanmıştı. Ancak hem maliyet yüksekliği hem de Atatürk'ü oynaması düşünülen Antonio Banderas'ın 'güvenlik' nedeniyle rolü reddetmesi yüzünden proje iptal edilmişti.

  FİLMDE YANIT BULACAK BAZI SORULAR

  3 Atatürk neden üç fotoğrafçıyla dolaşıyordu?

  Atatürk neden ilginç fotoğraflar çektiriyordu?

  Fikriye Hanım neden intihar etti?

  Atatürk neden hiç yurtdışına çıkmıyordu?

  Atatürk'e bilmeden casusluk yapan kadınlar?

  Vals yapmayı nasıl ve kimden öğrendi?

  Menemen Olayı'nda gerçek tepkisi neydi?

  Vatan sevgisi uğruna hangi dostluklarını yıktı?

  Neden çocuk sahibi olamadı?  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı