Gündem Haberleri

  Atatürk’e atıf yapılır

  Mustafa ERCAN-Tayfun TUNA, Şenol COŞKUNER, MERSİN-İSTANBUL/DHA
  28.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ’Kemalizimsiz Anayasa’ açıklamasıyla tartışma başlatan AKP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, dün Mersin’de de bu görüşünü savundu. Daha sonra İstanbul’a gelen ve açıklamasıyla AKP dahil geniş bir kesimden sert tepki alan Üskül, "Anayasa ideolojilere eşit uzaklıkta kalmalı. Ancak büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’e atıf yapılabilir" diyerek ilk açıklamasını yumuşattı.

  ÖNCEKİ gün Atatürk’süz Anayasa isteyerek tartışma başlatan AKP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül dün Mersin’de bu görüşünü tekrarlarken, İstanbul’da gazetecilere, "Anayasa’da Mustafa Kemal Atatürk’e atıf yapılabilir, bunda hiçbir engel yok" dedi. Üskül, bir gazetede yer alan ve AKP dahil bütün kesimlerden yoğun tepki gören demecinde, Anayasa’nın ideolojilere eşit uzaklıkta kalması gerektiğini savunarak, 1982 Anayasası’nda yer alan Kemalizm ile ilgili maddelerin temizlenmesi gerektiğini savunmuştu. Üskül, dün Mersin ve İstanbul’da bu konudaki soruları cevaplandırdı.

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinden önce gazetecilere konuşan Prof. Dr. Üskül, sivil Anayasa önerisinin, AKP’nin seçim bildirgesinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Yeni demokratik sivil Anayasa konusunda görüşlerim açık ve net. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti, Cumhuriyet’in kurucu ilkeleri olarak korunacak. AKP’nin benimsediği ve mutlaka korunması gerektiğini düşündüğü ilkelerle birlikte Cumhuriyet ve üniter devlet yapısı korunacak. Ancak, ideolojik dayatmalara yer vermeyen renksiz bir Anayasa olmasını düşünüyorum. Kemalizm veya başka bir ideoloji, Anayasa’da yer almamalı. Anayasa, Cumhuriyet’in kurucu ilkelerini koruyan ve onlara sahip çıkan, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu Ata olarak ögelerini ortaya koyan, bağlı kalan demokratik Anayasa olmalı diye düşünüyoruz. Avrupa standartlarında temel hakları ele alan, planlayan, koruyan, klasik parlamenter sistemden vazgeçmeyen, hukukun üstünlüğünü öne çıkaran, hukuk devletini gerçekleştiren, demokratik Anayasa tasarlıyoruz."

  Daha sonra Onur Havayolları’nın tarifeli uçağı ile İstanbul’a gelen Üskül, Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere, "Kemalimizm meselesinin üzerinde bu kadar ısrar edilmesini anlamakta zorluk çekiyorum. Kemalizm konusunda hassas olmayı gerektiren bir şey yok. Mustafa Kemal Atatürk bu ilkelerin kurucusu önderi büyük bir insandır. Ve Mustafa Kemal Atatürk parsellenemez. Ülkenin milletin ortak değeridir. Bu konuda Türk Milleti’nde tartışma yok. Ortak değerlerin böyle parsellenmeye çalışılmasını doğru bulmuyorum. Mustafa Kemal Atatürk’e atıf yapılabilir. Buna engel yok. Ama Kemalizm başka bir şeydir, sosyalizm başka birşeydir, liberalizm başka bir şeydir" dedi.

  ÜSKÜL'E TEPKİLER

  Dakika bir gol bir

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Dakika bir gol bir. AKP’nin bu tür arayışlara zemin haline dönüştüğünü görmek üzüntü verici. Atatürk kavramını alerjik bir yaklaşımla ele almak, istikrara ve demokratik gelişime katkı getirmez. AKP’nin Türkiye için çok ciddi sorun üreten bir nitelik kazandığına kamuoyunun dikkatini çekiyorum.

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: Düşündükleri yeni Anayasa’da Türkiye’nin üniter yapısını, Türk milletinin kimliğini değiştirmeyi düşünüyorlar mı? Açıklasınlar. Ağızlarındaki baklayı tam olarak çıkarsınlar.

  AKP: Üskül’ün kişisel düşüncesidir

  AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu: Teoride hep söylenen şeyler, ilk kez söylenmiyor ki, birçok hukukçu söylüyor. Ama bunlar öncelikli meseleler değil. Türkiye’nin problemi kuvvetler arası denge sorunu.

  AKP eski Grup Başkanvekili Salih Kapusuz: Kişisel düşüncesidir. Partinin böyle bir kararı, düşüncesi yok. Bilimadamı olararak söylemiş olabilir. Anayasa değişikliğiyle ilgili teknik heyet çalışıyor. Sivil Anayasa istiyoruz.

  AKP Genel Başkan Yrd. Dengir Mir Mehmet Fırat: Bizim bilgimiz yok. Anayasa taslağı hazır değil ve hazırlıklara başlamadık. Bunlar toplumsal mutabakatla olur. Herkesin gönlünde bir Anayasa yatar ama mutabakat gerekir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı