GeriGündem Atatürk anıtına baltayla saldırdı, linçten zabıta kurtardı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk anıtına baltayla saldırdı, linçten zabıta kurtardı!

Atatürk anıtına baltayla saldırdı, linçten zabıta kurtardı!

Adapazarı Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk anıtına tiner döküp ateşe veren, baltayla saldıran M.F.T.(37) adlı kişiyi halk linç etmek istedi. Üzerine doğru gelenlere balta ile saldırmak isteyen kişiyi, etrafını saran vatandaşlardan zabıta ekipleri güçlükle kurtardı. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, şahsın ilk belirlemelere göre, 2010 yılında da benzer bir saldırı gerçekleştirdiğini belirterek, "Bundan dolayı hakkında devam eden yargısal işlemler var. Psikiyatrik açıdan da bir rahatsızlığı olduğuna dair raporu var" dedi.

Bugün saat 11.30 sıralarında Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına gelen M.F.T.(37) anıtın çevresine yanında getirdiği tineri dökerek ateşe verdi. Anıtın önüne açılabilir merdiveni ve Türk Bayrağı'nı koyan kişi, elini havaya kaldırarak Arapça bir şeyler söyledi. Kimliği belirsiz kişi daha sonra elindeki baltayla anıta ve kaidesini vurmaya başladı. Bu sırada çevrede toplanan vatandaşlar tepki gösterdi. Üzerine doğru gelenlere de balta ile saldırmak isteyen kişi, bir anda etrafını saran onlarca öfkeli vatandaşın arasında kaldı. Öfkeli kalabalık saldırganı linç etmek istedi. Bir kişi anıtın önündeki merdiveni alarak saldırgana vurmaya çalıştı. Çevrede bulunan zabıta memurları araya girerek saldırganı öfkeli kalabalığın elinden alıp meydanda bulunan zabıta karakoluna götürdü. Öfkeli kalabalık karakolun etrafında toplanırken tepki göstererek, saldırganı almaya çalıştı. Olay yerine gelen polisler önlem alındı. Polis tarafından gözaltına alınan kişi polis merkezine götürüldü.

VALİ ÇOŞ: 2010 YILINDA DA BENZER BİR SALDIRI GERÇEKLEŞTİRMİŞ

Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırganı yakalamak için çaba gösteren vatandaşlara teşekkür etti. Olayın faili olarak değerlendirilen şahsın ilk belirlemelere göre, 2010 yılında da benzer bir saldırı gerçekleştirdiğini bildiren Vali Coş, "Bundan dolayı hakkında devam eden yargısal işlemler var. Psikiyatrik açıdan da bir rahatsızlığı olduğuna dair raporu var." dedi. Vali Coş, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, saldırıyı gerçekleştiren şahsın Suriyeli olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, kişinin Türk vatandaşı olduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle