Gündem Haberleri

  Atarsa atsın

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yılmaz'a REST

  Meclis'in ANAP'lı Başkanı Yıldırım Akbulut, cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan partisiyle restleşti. Adaylıktan çekileceği yolundaki söylentilerin doğru olmadığını belirten Akbulut, ‘‘Partiden istifa etmek olmaz ama istiyorlarsa beni ihraç edebilirler’’ dedi.

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkan partisiyle restleşti. Akbulut, adaylığına karşı çıkan parti yönetimine, ‘‘Çok istiyorlarsa beni ihraç etsinler’’ diye rest çekti. İkinci tur oylama öncesinde dün ANAP yönetimi ile Akbulut arasındaki gerilim arttı. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahat Andican, ‘‘Akbulut'un adaylığının devam etmesi, muhalefetin hükümeti karıştırmaya yönelik amaçlarına hizmet eder’’ diye açıklama yaptı. Akbulut da bu sözlerden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, ‘‘Adaylıktan çekileceğim yolundaki söylentiler doğru değil, adaylığa devam ediyorum’’ dedi. Oylamaya bir saat kala yapılan bu basın toplantısında bir gazeteci Akbulut'a, Andican'ın sözlerini hatırlatarak, ‘‘Partiniz adaylığınıza karşı. ANAP'tan istifa etmeyi düşünüyor musunuz’’ diye sordu. Akbulut, bu soruya sinirlenerek, ‘‘Partiden istifa emirle falan mı oluyor. Neden istifa edeyim. Partiden istifa olmaz. Ama çok istiyorlarsa, onu söyleyenler ihraç ederler bizi’’ diye yanıt verdi. Akbulut, cumhurbaşkanı seçiminin hükümet meselesi olmadığını da savunarak, ‘‘Şimdi bunu hükümet meselesi gibi göstermeye çalışanlar yanlış yapıyor’’ dedi.

  BEN DE HUKUKÇUYUM

  Akbulut, Sezer'in son gün aday olarak ortaya çıktığını belirterek, ‘‘Devletin başına seçilecek kişi, yeterince tanınmamaktadır. Nedir, ne değildir, dünya görüşü nasıldır bilinmiyor’’ dedi.

  Akbulut, Sezer'in bir ‘‘memur’’ olduğunu da belirterek, ‘‘O bir memurdur. Oysa Türkiye'nin siyasi irade ortaya koyacak, karar verecek cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Hukukçu olması önemliyse ben de hukukçuyum’’ dedi.

  Akbulut, ilk tur oylamada Sezer'in 281, kendisinin ise 56 oy aldığı hatırlatılarak, ‘‘Karambolden mi seçilmeyi umuyorsunuz?’’ sorusuna da, ‘‘Hayır ben karambolden değil, ilkelerle seçilmek istiyorum’’ dedi.

  ADAY SAYISI 7'YE DÜŞTÜ

  DSP'li Oğuz Aygün'den sonra dünkü oylama öncesinde ANAP'lı Agah Oktay Güner ile DYP'li Ahmet İyimaya da cumhurbaşkanı adaylığından çekildi.

  Güner, adaylıktan çekilirken, liderleri suçlamaktan da geri kalmadı. Güner, halka dışlayan liderler demokrasisinin ilk tur oylamada çatladığını belirtti.

  Cumhurbaşkanlığı yarışında milletvekillerinin önüne çok sayıda taş konulduğunu öne süren Güner, ‘‘Bu koşullarda yarışa devam etmem mümkün değildir. Oyumu da Meclis içinden bir adaya vereceğim’’ dedi. Güner, Sezer'i de adaylıktan çekilmeye davet etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı