GeriGündem Ata'nın yürüyen köşkü ilgi bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ata'nın yürüyen köşkü ilgi bekliyor

Tarım Bakanlığı'na bağlı Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahasında bulunan ve Atatürk'ün ‘‘yürüyen köşkü’’ olarak tanınan deniz kenarındaki 3 katlı bina, 40 yıldır halka kapalı tutuluyor. Atatürk'ün 1936 yılında bir ağacın dallarının kesilmemesi için, İstanbul'dan getirttiği tramvay raylarıyla 4 metre taşınan köşkün müze veya Milli Saraylar Genel Müdürlüğü'ne devredilmesine çalışılıyor. Halen bakımı bakanlık tarafından yapılan Yalova'daki köşkte Atatürk'ün bazı eşyaları da bulunuyor. Bu tarihi yapının bugün sadece bir bahçıvan tarafından korunduğu dikkat çekerken, köşkü gezmek isteyenlere izin verilmemesi, şikâyetlere neden oluyor. Köşkün korunması için en az 5 kişilik bir kadroya ihtiyaç duyulduğunu belirten bir yetkili ‘‘Buranın müze ve tarihten anlayan bir makam tarafından yeniden düzenlenmesi gerekir. Köşkün ilgili makama devredilmesi için yıllardır yazdığımız yazılara cevap alamadık. İçerideki bazı eşyaların ilaçlanması gerekir’’ dedi.

Ağacı kestirmedi

Atatürk, 62 yıl önce köşke geldiğinde, ağaç dalı kesmeye çalışan bir bahçıvanla karşılaşır. Hemen kesimin nedenini öğrenmek ister. Bahçıvanın gerekçesi, ulu bir ağacın gelişip uzayarak dallarının köşkün duvarına dayanmasıdır. Dallar yapının penceresinden içeriye girmeye başlamıştır. Aldığı cevaptan tatmin olmayan Atatürk, binanın ağaçtan 4 metre uzaklaştırılmasını emreder. Görev İstanbul Belediyesi'ne verilir. Başmühendis Ali Nur Alnar çalışmaları başlatır. Önce bina çevresindeki toprak, büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir. İstanbul'dan getirilen tramvay rayları döşenir, santim santim çalışılarak yapı, altına sokulan raylara oturtulur. Atatürk'ün de takip ettiği çalışmalar sonrasında binanın kaydırılma aşaması kısa sürede tamamlanır.

Atatürk'ün dallarını bile kesmelerine izin vermediği ağacın öyküsü, bugün birçok kişi için ibret abidesi niteriğinde.

Öte yandan önceki gün yanında 3 bakan ve 25 milletvekili ile Yalova'ya bir gezi yapan Başbakan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz de Atatürk'ün köşkünü gezdi. Berna Yılmaz, köşkün bahçesinde milletvekili eşleriyle dolaştı ve elma yediler. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, Yalova'da Karaca Arboretum'u gezisi sırasında Yürüyen Köşk'ün Berna Yılmaz'ın katkılarıyla onarılacağını açıkladı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle