GeriGündem Atalay ve Yılmaz Mardin'de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atalay ve Yılmaz Mardin'de

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunun açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak" dedi.

Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AFAD Başkanı Fuat Oktay ile kapanan yollardaki çalışmaları izlemek üzere Mardin'e gitti. Atalay, özel uçakla yola çıkmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nusaybin-Cizre yolunda bine yakın aracın yolda kaldığını belirten Atalay, "Bütün kurumların koordinasyonuyla oraya ulaşmak ve yardım götürmek üzere çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

"HELİKOPTERLER HAZIR BEKLİYOR"

Bazı tırların tedbirsiz yola çıkmaları ve kural ihlalleri nedeniyle yolun tıkandığını kaydeden Atalay, iki yönden gelen araçların da yolun kilitlenmesine neden olduğunu söyledi. Atalay, hem karayolları ekiplerinin hem de bölgedeki askeri birliklerin müdahale etmeye çalıştıklarını ifade ederek, bölgeye gıda ve battaniye gibi malzemeleri ulaştırmak üzere helikopterlerin hazır beklediğini, sivil ve askeri helikopterler uçuş yapamadığı için havadan destek ulaştırılamadığını kaydetti.

Çalışmaların hızla sürdüğünü ve iki yönden ilerleme kaydedildiğini söyleyen Atalay, "Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak" dedi.

Suriyeli sığınmacı kamplarında kış koşulları

Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda alınan önlemlerle ilgili bir soru üzerine Atalay, Türkiye'deki kamplarda kış koşulları nedeniyle sorun olmadığını belirtti. Atalay, "Türkiye kesiminde sığınmacılarla ilgili kamplarımızda sorunumuz yok. Gerek ısınma olarak gerek beslenme olarak gerek sağlık hizmeti, gerek eğitim hizmeti olarak kamplarımızda bir sorun yok. Kamplarımızda şu an yaklaşık 210 bin kişi kalıyor ve buralarda çok iyi bir yönetim var. Ama üzücü olan şu günlerde, ki Anadolu Ajansının haberinden ve basından biz öğrendik, Suriye içinde bazı bölgelerde soğuktan çocukların hayatını kaybettiği, donduğu yönünde haberler var ve bugün sayısı 11'i bulmuş, bu tabii çok üzücü" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye'nin kendi sınırları içinde sığınmacılara gereken desteği sağladıklarını ancak Suriye içine yardım ulaştırmanın kolay olmadığını belirtti. Sivil toplum kuruluşlarının bu konuda rol oynadıklarını ve sınırdan diğer tarafa her gün kumanya ve yardım malzemesi gönderildiğini söyleyen Atalay, "Önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşları ile de bir toplantı yapacağız. Türkiye olarak, sivil toplum kuruluşları olarak, insani yardım ulaştırma konusunda neler yapılabilir, bunun arayışı içindeyiz" diye konuştu.

Gazze'deki enerji krizi konusunda nasıl bir girişimde bulunulacağı sorusu üzerine Atalay, "Filistin ile ilgili konuda bizim her zaman tutumumuz belli, Gazze'de enerji sorunu fazla. Hem Filistin geneliyle ilgili hem Gazze ile ilgili izlediğimiz bir politika var, ulaştırmaya çalıştığımız yardımlar var. Orada da yapılması gereken neyse, o yönde üzerimize düşeni yaparız" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle