GeriGündem Atalay: O kadar mutlu oldum ki uyumaya gerek kalmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atalay: O kadar mutlu oldum ki uyumaya gerek kalmadı

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan yasanın Meclis’te kabul edilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, "O kadar mutlu oldum ki uyumaya bile gerek kalmadı" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’la birlikte MOBESE sistemini hizmete açmak için Düzce’ye geldi. Helikopter 18 Temmuz Stadyumu’na inerken Beşir Atalay’ı, Vali Vasip Şahin, Ak Parti Düzce milletvekilleri Yaşar Yakış, Metin Kaşıkoğlu ve Celal Erbay, Düzce Belediye Başkanı Ak Partili İsmail Bayram, Emniyet Müdürü Ali Gezer, Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Turhan Yazıcı karşıladı. Düzce Valiliği’nin önünde polis mangasını selamlayan Atalay, Vali Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti. Atalay kısa ziyaretinin ardından Düzce Belediyesi’ne geçti. Belediyenin önünde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Atalay, Belediye Başkanı İsmail Bayram’ı ziyaret etti. Atalay, Bayram’dan çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Bakan Atalay daha sonra Düzce Emniyet Müdürlüğü’nde Kent Yönetim Sistemi’nin (Mobese) açılışına katıldı. Atalay burada yaptığı konuşmada, polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan kanunun Meclis’te kabul edildiğini hatırlatarak, buna çok sevindiğini söyledi. Atalay, sevincini dile getirirken şunları söyledi:

"Dün gece 01.00 sıralarında polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan kanun onaylandı. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir kanundu. Çalışma bittiğinde hükümet tasarısı olarak Meclis’e sevk ettik. Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Emniyet teşkilatımız için çok ileri bir adım. Kalıcı bir karardır. Emniyet teşkilatımızdaki polisler ömür boyunca güvenlik için silahlı olarak mücadele ediyorlar. Güvenlik polisin göreviydi, bu nedenle de mutluyuz. Bu kanunun çıkması benim için büyük bir mutluluk oldu. Dün gece kanun onaylandığında o kadar mutlu oldum ki uyumaya bile gerek kalmadı" dedi.

"SENDİKALAR HUKUK İÇİNDE GÖSTERİ YAPMALI"

İçişleri Bakanı Atalay, son dönemde artan gösteriler ve polisin tavrıyla ilgili görüşlerini açıkladı. Herkesin görüşünü açıklama, protesto yapma hakkı olduğunu, ancak bunun hukuk çerçevesinde olacağını söyleyen Atalay, Ankara’da sendikaların Torba Yasa’yı protesto gösteisinde çıkan olaylarla ilgili şunları söyledi:

"Kanun içerisinde yapıldığında hiç kimse engellenemez. Bir hukuk var ve her şey hukuk içinde olacak. Her şey kurallarla olacak. İki gün önce Ankara’da sendikaların yürüyüşü oldu. Polise burada suçlamalar oldu. Bakanlık olarak, teşkilat olarak vatandaşın yürüyüş yapma, açıklama yapma hakkına saygılıyız. Fakat valiliğe bir bildirim yapacaklar. İzin alınacak demiyorum, sadece bildirim yapacaklar. Valilik yer gösterecek, ’Gidin açıklamanızı yapın, protestonuzu yapın’ diyecek. Kırıp dökmeden, vatandaşa, işyerine zarar vermeden yapılsın. Orada trafik duruyor. İşyerleri birkaç gün önceden tedirgin oluyorlar. Hiçbir demokratik ülkede bu yok. Fakat o yürüyüşte marjinal gruplar taş atıyorlar. Polis sadece su sıkıyor. Vay polis engelledi diye haksızlık yapılıyor. Vatandaşın özgürlüğünün yanındayız. Sendikalar hukuk içerisinde gösteri yapmayı başarmalı."

Atalay konuşmasının ardından Emniyet Müdürlüğü içerisindeki MOBESE kamerası sisteminin açılışını yaptı. Atalay, burada görevli polislerden sistemin çalışması hakkında bilgiler aldı.

2 ÇOCUĞU ÖLEN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

Atalay, 3 gün önce bisikletle giderken, bariyerlere çarpıp havalanan otomobilin altında kalarak ölen 8 yaşındaki Elif ile 15 yaşındaki Furkan Kaya kardeşlerin Dereli Tütüncü Mahallesi Adil Seven Sokak’ta oturan ailesini ziyaret etti.

Beşir Atalay iki çocuğunu kazada kaybeden Ömer Kaya ile evin önünde görüşüp baş sağlığı dileğinde bulunurken, anne Hatun Kaya ise iki kadın polisin koluna girerek evden dışarı çıktı. Atalay, Hatun Kaya’nın ayakta durmakta zorluk çektiğini görünce yerinden kalkarak acılı annenin yanına gitti. Atalay, Hatun Kaya’ya baş sağlığı dileğinde bulundu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle