GeriGündem Atalay Filiz, ısrarla ifadede Av. Vildan Yirmibeşoğlu'nu istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atalay Filiz, ısrarla ifadede Av. Vildan Yirmibeşoğlu'nu istedi

Atalay Filiz, ısrarla ifadede Av. Vildan Yirmibeşoğlu'nu istedi

Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz Ankara'da işlediği cinayetlerle ilgili davada bugün ifade verecek. İfade öncesi ilginç gelişmeler yaşandı. Filiz, Ankara Barosu'nun kendisine atadığı avukatı da reddetti. İfade vermemekte ısrar eden zanlı, ifade için İstanbul Barosu'nun atadığı avukat Vildan Yirmibeşoğlu'nun yanında olmasını istedi. Bunun üzerine sorgunun uzamaması için devreye hakim girdi. Bugün video konferans sistemiyle duruşmaya bağlanan Atalay Filiz, hakkında Ankara'daki 2 cinayetten de tutuklama kararı verildi. Filiz'in akıl sağlığı ile ilgili de Adli Tıp'tan sağlık raporu istendi.

Filiz’in SEGBİS sistemi üzerinde vereceği ifade Ankara’da işlediği cinayetler nedeniyle açılan davaya ilişkin. Ankara Barosu’nun görevlendirdiği avukatı da

Atalay Filiz, ısrarla ifadede Av. Vildan Yirmibeşoğlunu istedi

istemeyen Filiz ile ilgili ortaya çıkan ‘kriz’in çözümü için dün Ankara Adliyesi’nde görevli bir sulh ceza hakiminin devreye girdiği anlaşıldı. Ankara Hakimi, dün İstanbul Barosu'nun Atalay Filiz için atadığı Avukat Vildan Yirmibeşoğlu’nu aradı “İfade vermemekte ısrar ediyor, yanında sizi istiyor” dedi. Av. Yirmibeşoğlu, hürriyet.com.tr’ye “Ortaya çıkan bir zaruriyetten dolayı Silivri’ye gideceğim. SEGBİS odasında Atalay Filiz’in yanında bulunacağım” dedi.

"İŞİN UZAMAMASI İÇİN..."

 Atalay Filiz için İstanbul Barosu’nun, CMK kapsamında atadığı avukatı Vildan Yirmibeşoğlu, hürriyet.com.tr’nin soruları üzerine şunları söyledi: “Atalay Filiz’in davası almış değilim. Böyle bir şey yok. Ne kendisi ile ne ailesi ile henüz görüşmedim. Bu dosyayı alıp almamaya gücüm yeter mi, zamanım olacak mı buna henüz karar vermedim. Ancak durum şu, Ankara’daki dosya için ifade vermesi gerekiyor. Ankara Barosu bir avukat atamış ancak Atalay o avukatı kabul etmemiş. Dün gün boyu arandım; ancak telefonlara bakmadım. Çünkü dün Atalay’ın ifade vermesi gerekiyormuş. Daha sonra 312’li bir numaradan arandım. Telefona baktım, arayan Ankara’da görevli bir sulh ceza hakimiydi. Bana dediği şu oldu, ‘Avukat hanım, (Atalay Filiz) sizin adınızı verdi; sizi istiyor. Gelemeyecek misiniz. İşin uzamaması gerekir’. Ben de, tamam, bir anlaşmam yok ama gelirim dedim. Silivri’de ifadesi alınacak. Ben de, SEGBİS odasında yanında olacağım. Kartal Adliyesi’nde, nasıl yanında bulunduysam burada da aynı şey olacak. Dediğim gibi, halen devam eden hukuki bir süreçten geçiyoruz.  Bir şeyin içine girmiş bulundum.”

 Av. Yirmibeşoğlu, Atalay Filiz’in ailesi ile ise görüşeceğini söyledi.

AV. GÜVEN: BEN TAKİP EDECEĞİM

Atalay Filiz'un bugün vermesi beklenen ifadesi Ankara'da işlenen iki cinayete ilişkin. Filiz, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Göktuğ Demirarslan ile sevgilisi Elena Radchikova'yı öldürmekten yargılanıyor.
Ankara'daki davayı takip eden Demirarslan Ailesi'nin avukatı Tezer Güven, Hurriyet.com.tr’nin sorusu üzerine "Bizim davanın 7'inci duruşması bugün görülüyor. Aile adına ben duruşmada olacağım. İfadesini ben takip edeceğim, şuan da Ankara Adliyesi'ndeyim" dedi.
Av. Güven, "İstanbul Barosu'na üye avukat Vildan Yirmibeşoğlu, bugün 'Ben Atalay'ın avukatı değilim derse, o zaman Ankara Barosu'nun atağı avukatı kabul etmek zorunda kalır" şeklinde konuştu. 

Av. Güven, Filiz'in bugün, SEGBİS yolu ile ifadesinini alınması halinde, davadı önemli bir mesafenin kat edilmiş olacağın vurgu yaptı.
dgokce@hurriyet.com.tr

ATALAY FİLİZ'E 2. KEZ TUTUKLAMA KARARI

Atalay Filiz 2013 yılında Ankara’da işlediği iki cinayet nedeniyle Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.
Tutuklu bulunduğu İstanbul Silivri Cezaevinde video konferans sistemi ile duruşmaya bağlanan sanık Filiz cinayetleri kendisine verilen gizli görevler nedeniyle işlediğini, bu emirlerin de gazeteler aracılığıyla kendisi tarafından öğrenildiğini iddia etti.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU ALINACAK

Filiz’in savunmasının ardından Mahkeme Ankara’daki iki cinayet nedeniyle tutuklanmasına karar verdi. Ayrıca Filiz'in akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi.  Mesut Hasan BENLİ/ANKARA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle