GeriGündem Atalay: Eylemci 153 kişi hakkında işlem başlatıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atalay: Eylemci 153 kişi hakkında işlem başlatıldı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “(Demokratik Açılım) konusunda ne kadar kararlıysak, kamu düzeni ve asayişi bozmaya yönelik yasa dışı eylemlerle mücadelede de aynı ölçüde kararlıyız” dedi.

İçişleri Bakanı Atalay, Türkiye'ye her açıdan büyük maliyetler yükleyen terör sorununu çözmek ve demokrasi standardını yükseltmek amacıyla başlattıkları “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi”nin kararlılıkla devam ettiğini bildirdi.

Proje kapsamında yürüttükleri “Demokratik Açılım” süreci sonunda, yıllardır kader birliği yapan milletin çok daha demokratik, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye'de yaşayacağına inandıklarını ifade eden Bakan Atalay şöyle devam etti:
“Milletimizin hak ettiği bu hedefe doğru kararlı ve azimli adımlarla yürürken, başlatılan süreci olumsuz tutum ve davranışlar ile yasa dışı
eylemlerle sabote etmeye çalışanların olduğu görülmektedir. 'Demokratik Açılım' sürecini baltalamak için şiddete başvurmaya çalışanların bu tutum ve eylemleri kesinlikle kabul edilemez. Hiçbir gerekçeyle terör meşrulaştırılamaz. Bir kez daha ifade ediyorum ki hiç kimse terörü ve teröristi meşrulaştırmaya kalkışmasın.
Son günlerde görüldüğü üzere güvenlik güçlerimize saldıran ve kamu mallarına zarar veren kişiler hukuk devleti kuralları içinde gerekli muameleyi görecektir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da kanunsuz hiç bir eyleme müsamaha edilmeyecektir. Nitekim bazı illerimizde meydana gelen son olaylar üzerine büyük bir kararlılıkla giden güvenlik güçlerimiz, şu ana kadar kanunsuz eylemlere karıştığı tespit edilen 153 kişi hakkında yasal işlem başlatmıştır.”

“PROVOKASYONLARA ALET OLMAYIN”

Vatandaşlara da seslenen Bakan Atalay, ailelerin çocuklarına sahip çıkmasını istedi.

Beşir Atalay konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Son olaylarda çocukların istismar edilmesi üzücü ve ibret verici bir durumdur. Buradan çocuklarımızın anne ve babalarına seslenmek istiyorum. Lütfen evlatlarınıza sahip çıkın ve terör örgütünün istismar etmesine kesinlikle izin vermeyin. Bizim inançlarımızda ve geleneklerimizde çocukların bu şekilde istismar edilmesi yoktur, söz konusu değildir. Vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Birlik ve huzurumuzu bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara alet olmayın. Terör örgütünün ve şiddetten beslenenlerin oyununu boşa çıkarın. Biz size güveniyoruz.

Bizim bu konudaki tavrımız nettir. 'Demokratik Açılım' konusunda ne kadar kararlıysak, kamu düzeni ve asayişi bozmaya yönelik yasa dışı eylemlerle mücadelede de aynı ölçüde kararlıyız. Huzurumuzu ve beraberliğimizi bozmayı amaçlayan hiçbir davranışa müsamaha etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Kararlı şekilde bunların üzerine gidiyoruz ve gideceğiz. Bunu ben özellikle bugün vatandaşlarımıza tekrar ifade ediyorum, onların desteğini istiyorum. Vatandaşlarımız lütfen bu tahriklere gelmesin, bu toplantılara ne çocuklarını göndersinler ne kendileri katılsınlar. Çünkü biz 'huzur ve kardeşlik projesi' yürütüyoruz. Bütün bu yapılanlar bu çalışmalarımıza zarar verir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle