Gündem Haberleri

  Atalay: 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 4'ü çocuk

  hurriyet.com.tr
  21.08.2012 - 10:24 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Gaziantep'teki bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Hayatını kaybedenlerin sayısının dördü çocuk olmak üzere 9'a yükseldiğini belirtti. Bir çocuğun amcasıyla ATM'ye gittiğini, diğer bir çocuğun ailesiyle birlikte otomobilin içinde olay yerinden geçtiklerini açıkladı.

  Atalay, şunları söyledi:

  Atalay: 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 4ü çocuk
  HAİNLER ONLARI EL ELE VURDU
  Bayram izni için memleketi Gaziantep’te bulunan er Onur Fikret Aker, yanında eşi Duygu ve minik kızı Almina Melisa’yı da alarak akraba ziyaretine gitmek için aracına bindi. Araç, Şahitkamil İlçesi’ndeki Karşıyaka Polis Merkezi karşısına geldiğinde ortalık cehenneme döndü. Teröristler, polis merkezine 10 metre uzaklıkta park ettikleri bomba yüklü otomobili uzaktan kumandayla infilak ettirince Aker'in olduğu araç alev topu haline geldi. Saldırıda yaşamını yitiren 9 kişi arasında er Onur Fikret ve Duygu Aker çiftiyle minik kızları Almina Melisa da vardı. Onur Fikret ve Duygu Aker çifti ile 1 yaşındaki kızları Almina Melisa Aker’den geriye birlikte çektirdikleri sosyal paylaşım sitelerindeki fotoğrafları kaldı.
  Detayı için tıklayınız
  Gaziantep Korutürk Caddesi’nde dün akşam yaklaşık saat 19:38’de meydana gelen bir terör olayı yaşandı. Bir büyük bomba yüklü bir aracın orada uzaktan kumanda ile patlatılması olayı. Bununla ilgili şu ana kadar ki gelişmeleri değerlendirmelerimizi sizlerle genel hatlarıyla paylaşacağım.

  9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Önce tabi bu olayda şu ana kadar 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ağır yaralı hastalarımızdan 12 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. 9 vatandaşımızı kaybetmiş durumdayız. Şu anda hastanelerde yatan 16 yaralı vardır, toplam 69’du. Bunların 10 tanesi ayakta tedavi edildi, bir kısmı kısa süreli hastanede kaldı.
  17 yaralıdan dördü ağır yaralı, yoğun bakımda. Diğerlerinin hayati tehlikesi yok. Ameliyatları yapıldı, müdahaleler yapıldı. Biz doğrusu yoğun bakımdaki dört kişiyle ilgili de doktorlarımızdan bilgi aldık.

  OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

  ÖLENLERDEN 4'Ü ÇOCUK

  Hayatın çok yoğun olduğu bir caddede patlama meydana geliyor. Tabi yakınında ilçemizin emniyet müdürlüğü binası var. Hemen hemen 30 metre arasındaki mesafe. Alt katı polis merkezi, üst katı da polislerimizin lojmanları. Değerlendirmelerimizde esas hedef alan orası. Bayramını kutlayan, otobüsle giden, aracıyla bayram ziyaretine giden vatandaşlarımızın hayatını kaybediyor. Biri kadın, dört tanesi çocuk. 1,5 yaşında, 4 yaşında, 11 yaşında, 12 yaşında.

  Birisi amcasının elinden tutup bankamatiğe gitmiş, orada o çocuk hayatını kaybediyor. Bir vatandaşımız arabasına almış eşini çocuğunu yeğenini geçiyor oradan. Cezaevinden servis aracı çalışanlarını getiriyor. Orada kısa bir duruş yapıyor olay meydana geliyor.

  Sivil vatandaşlarımızı, kadınlarımızı, çocuklarımızı bu mübarek bayram günü, uzaktan getirdikleri bomba yüklü bir aracı infilak ettirerek bu olaya sebebiyet veriyorlar.

  CİDDİ BİR ÇALIŞMA VAR

  Yapılması gerekenler büyük bir titizlik içinde yapılıyor. Olayın aydınlatılmasıyla ilgili boyuta, süren çok ciddi bir çalışma var. Her tür bilgi belge değerlendiriliyor. Biz akşam gidip orayı gördük, sabah gün ışığında incelemesini yaptık.

  ARAÇ ÇALINTI

  Tabi bir çalıntı araç, şehirleri vermeyeyim. Çalıntı aracın içinde güçlendirilmiş patlayıcı ve uzaktan çekiciyle getiriliyor. Dün giriş yapıyor. Şoförü biliniyor, aracın nerelerden getirildiği biliniyor. Olayın aydınlatılmasıyla ilgili alınan mesafe hızlıdır.

  9 KİŞİNİN CENAZE TÖRENİNE BAŞBAKAN DA KATILACAK

  Şu anda otopsi çalışmaları yapılıyor. Dokuz vatandaşımızın cenazelerinin bugün yetişmesi ön görülmüyor. Yarın cenazeler defnedilecek. Yarın Başbakan’ımız da cenazelerin uğurlanmasında burada olacaklar.

  Tabi acı bir olay yaşadık. Ama şunu ifade etmek istiyorum. Hem Türkiye hem Gaziantep açısından. Büyüyen ve güçlenen bir Türkiye var, bundan rahatsız olanlar var. Terör olayları var, terörle mücadelemiz var. Terörün en fazla istediği vatandaşa korku vermek. Ben duyarlı olan vatandaşlarımızı her zaman olduğu gibi burada itidalli sabırlı olmaya davet ediyorum.

  Terör örgütünün istediği kargaşa oluşturmak, çatışmalar geliştirmek, kendi reklamını böyle yapıyor terör örgütü. Hem basınımızı daha hassas olmaya davet ediyorum. Haberleri verirken, basınımızla bütün boyutlarıyla paylaşırız.

  Basında duyuyoruz, iki hafta önce ihbar olmuşta, o araç bulunamamışta, bu araç o araç gibi. Bunların gerçekle ilgisi yok. Bu aracın nereden ne zaman geldiği bilgileri şu an elimizde. Bu tür spekülatif haberlere lütfen değer vermeyelim. Biz sizlere gerekli açıklamalar yapacağız.

  Gaziantep ülkemizin göz bebeği şehirlerimizden bir tanesi. Güçlü bir şehir. Bu bölge illeri içinde yer almakla birlikte teröre hiç prim vermemiştir. Gaziantep’in seçilmesini bu manada özel olarak önemsemek gerekiyor. Gaziantepli kardeşlerim bunu bilsinler. Terör örgütünün emellerine hizmet etmeyelim.

  Hayatını kaybeden vatandaşlarımız için acımız büyük. Yapılması gereken üzerimize düşen neyse onları eksiksiz yapmaya çalışıyoruz. Benim şu safhada sizlerle paylaşacağı bilgiler bunlar. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Basınımızın dikkatli duyarlı olmasını biz çok önemli görüyoruz.

  ÇEKİCİNİN ŞOFÖRÜ, PLAKALAR HEPSİ BİLİNİYOR

  İstihbarat bilgi vermiş değerlendirilmemiş gibi bir şey yok. Devletin bütün kurumları arasında hiçbir zaman olmadığı kadar ciddi bir koordinasyon var, güven var. O bütünlük en ileri şekilde devam ediyor.

  Çekicinin şoföründen arabanın çalınmasından itibaren kullandığı plakalar, gittiği yerler hepsi biliniyor.

  Bomba yüklü araç patlamadan 4 dakika önce çekiciden indirilmiş. Gözaltı olarak çekicinin şoföründen bilgi alınıyor. Olayın aydınlatılması için hızlı hareket ediliyor.


   

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı