Gündem Haberleri

  Ataköy’de katliam girişimi

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'u kana bulamak isteyen alçak eller dün Bakırköy'de yaptıkları kanlı eylemin bir benzerini 7.5 saat sonra Ataköy'de tekrarlamak istediler. Akşam alışverişinin en yoğun olduğu saatte Atrium'un önünde bir otomobilin altında patlayan bomba, büyük bir şans eseri kimsenin burnunu bile kanatmadı.

  Bakırköy İstanbul Caddesi'ni dün öğle saatlerinde cehenneme çeviren bombalama olayından sonra hainler akşam da Ataköy 9. Kısım içinde bulunan Atrium alışveriş merkezini hedef seçtiler. İş çıkışında insanların alışveriş için uğradıkları saatte katliam yapmayı planlayan hainlerin planı büyük bir şans eseri hedefine ulaşamadı.

  EN KALABALIK SAAT

  Atrium'un önündeki açık otoparkta park halindeki 34 JFR 14 plakalı bir otomobilin altına yerleştirilen tahrip gücü yüksek bomba saat 20.30 sıralarında büyük bir gürültüyle patladı. Alışveriş merkezinde büyük bir yoğunluk yaşandığı sırada otoparkta kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi. Büyük bir gürültüyle infilak eden bombanın ve parçaladığı aracın parçaları çevreye şarapnel gibi dağılırken çevrede kimsenin olmaması olayda can kaybını önledi.

  BÜTÜN ATAKÖY'DEN DUYULDU

  Patlamayla birlikte altına bombanın konduğu otomobil havaya ters dönerek yanmaya başladı. Patlama sonrasında savaş alanına dönen otoparkta altına bomba yerleştirilen ancak plakası henüz belirlenemeyen 34 JFR 14 plakalı otomobil ile 34 VLK 34, 33 PK 094, 34 SE 023 ve 34 T 9277 plakalı otomobiller enkaza dönerken, iki otomobil de hasar gördü.

  Atrium ve yakınlardaki binaların camları kırıldı. Ataköy'ün büyük bir kısmından duyulan infilak üzerine özellikle Atrium Alışveriş merkezindeki vatandaşlar panik halinde kaçıştılar.

  KARAKOLA 50 METRE

  Patlamadan bir kaç dakika sonra olay yerine ilk olarak Atrium'un karşısındaki polis karakolundaki emniyet görevlileri ulaştı. 50 metre ötelerinde yaşanan patlama üzerine önce yaralı olup olmadığını kontrol eden polisler derhal patlama bölgesini çembere aldılar. Bir kaç dakika içinde polis telsizleriniden olayın anons edilmesi üzerine bomba uzmanları ve polis ekipleri, olay yerine geldi. Aynı anda İstanbul'daki tüm polis noktalarına alarm verilerek faillerin bulunması için harekete geçildi.

  ZAMAN AYARLI BOMBA

  Bakırköy itfaiyesinin müdahalesiyle yanan araçlar kısa sürede söndürülürken, olay yerinde delil olabilecek parçaları titizlikle toplanarak laboratuvarda incelenmek üzere götürüldü. Yapılan tespitlerde zaman ayarlı el yapımı bombada C-4 kullanılmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ve en az 5 kilo dinamite eş değer bir patlayıcı gücü olduğu belirtildi.

  ŞÜPHELİ LADA

  Patlamanın ardından, Unkapanı üzerine bırakılan otomobil panik yarattı. Yapılan aramada temiz çıkan 34 MYC 81 plakalı beyaz Lada marka otomobil, Bakırköy'deki bombalama olayına karışan sanıkların kullanmış olabileceği ihtimali üzerine polis garajına çekildi.

  Özdemir'den uyarı

  Patlamalardan sonra Bakırköy ve Ataköy'de incelemeler yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, polise özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu bölgeler ile alışveriş merkezleri civarında dikkatli aramalar yapılması talimatını verdi. Park halindeki araçların altına ya da içine konulabilecek zaman ayarlı bombaların bu şekilde kamufle edilebileceğini ve bubi tuzakları ile karşılaşılabileceğini ifade eden Özdemir, ekiplerden, çalışmalarına bu yönde ağırlık vermelerini istedi.

  Ortalık cehenneme döndü

  Atrium'un önündeki otoparkta bir aracın altına bırakılan zaman ayarlı el yapımı bombanın patlaması sonucu ortalık cehenneme döndü. Çıkan yangında otomobilin çevresindeki 5 otomobil de tamamen kül oldu. Altına bomba konulan 34 JFR 14 plakalı otomobil ise patlamanın etkisiyle ters dönerek paramparça oldu.

  Vatandaştan teröre lanet

  Patlamanın ardından panik halinde Atrium'dan dışarı fırlayan vatandaşlar polisin gerdiği emniyet hattının gerisinden yanan otomobilleri seyrettiler. Hainlere lanet okuyan vatandaşlar, ‘‘Bunları yapan insan olamaz’’ dediler. Patlamada araçları zarar gören vatandaşlar, büyük bir çaresizlik içinde çevreye saçılan otomobillerinin parçalarını topladılar. Patlamada tamemen yanan 34 VLK 34 Toyota marka otomobilin sahibi Erol Erginer Atrium'a alışverişe geldiğini belirterek, ‘‘Otomobilimi parkettim Migros'tan alışveriş yapmak için Atrium'a doğru yürürken büyük bir patlama oldu. Benim otomobilim ve diğer otomobiller yanmaya başladı. Atrium görevlileriyle birlikte yangın tüpleriyle söndürmeye çalıştık ama başaramadık. Biraz daha geç otomobilimden ayrılsaydım ölecektim’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı