GeriGündem Atacaksa atsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atacaksa atsın

Atacaksa atsın
refid:3380555 ilişkili resim dosyası

CHP Milletvekili Zeynep Damla Gürel, lideri Baykal’ın ‘Zorla sevinemem’ dediği AB müzakerelerine destek makalesi yazdığı için örgütten övgü aldığını söyledi. Siyasette doğru bildiğini söylemeye devam edeceğini belirten Gürel, ‘Baykal bunun için beni partiden atacaksa atsın’ dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AB politikalarına ‘isyan’ eden, CHP’nin İstanbul milletvekili Zeynep Damla Gürel, Türkiye adına doğru olduğuna inandığı görüşlerini dile getirdiğini ve getirmeye de devam edeceğini söyledi. Gürel, ‘Sayın Baykal bunun için beni partiden atacaksa, atsın’ dedi. Gürel, Ankara’daki meslektaşlarından aldığı telefonların ‘umut verici’ olduğunu söyleyerek, kendisine ‘Doğru bir duruş sergiledin’ dediklerini belirtti. Gürel, dün Hürriyet’e şunları söyledi:

TELEFON SUSMADI

Telefonlarım hiç susmadı. Örgütten sürekli arıyorlar. CHP örgütünden çok olumlu yaklaşımlar geldi. ‘Sen ülkeni çok seven, sosyal demokrat, çağdaş bir durum sergilemişsin. Çok teşekkür ediyoruz. Tebrik ediyoruz. Bizim partimizden böyle seslerin mutlaka çıkması gerekiyor’ diyorlar. Negatif bir tepki hiç almadım.

/images/100/0x0/55eac61af018fbb8f895d54d


SIKINTI ÇIKMAZ

Ben inandığım, üzerinde çalışma yaptığım, kendimce elimden gelenin en iyisini Türkiye için ortaya koymaya çalışan bir konuyla ilgili CHP’nin izlemesi gerektiğine inandığım bir politikanın yazılımını döktüm. Ben bunun böyle olması gerektiğine inanıyorum. Bu yorumu dile getirdim diye bir sıkıntı yaşayacağıma inanmıyorum.

OLUMSUZ DEĞİL

Genel Merkez’den olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki almadım. Ama milletvekili arkadaşlarımdan örgütten çok olumlu tepkiler aldım. Herkes aynı düşünmek zorunda değil tabii ki. Ama süreci yakından takip eden, bilen insanlar açısından baktığımızda bence olumsuz bir tepki gösterilecek bir yazı değil diye düşünüyorum.

ZENGİNLİĞİMİZ

AB konusuyla yıllardan beri ilgileniyorum ve bildiğim için konuşuyorum. Herkesin bir düşüncesi var ve bunu doğru şekilde dile getirmeli. Farklı görüşler, partiye zenginlik katar.

ÜYE YAPMADILAR

AB süreciyle ilgili doğrudan çalışan iki komisyon var Meclis’te. Avrupa Uyum Komisyonu’nun başkanı sayın Yaşar Yakış, bu çalışmalara dahil olmamı istemişti. ‘Türkiye’nin kadın profili doğru yansıtabileceğimiz, ortaya koyabileceğimiz, lisan konuşan, konuya vakıf bir kadın milletvekili olsun. Damla da bu konularda hevesli çalışmak istiyor. Onu yanımızda görmek isteriz’ diye bir girişimi olmuştu. Ancak Genel Merkez beni bu komisyonda görevlendirmedi. Ancak Dilekçe Komisyonu’nda görevlendirildim.

Yanlış düşünüyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. Zeynep Damla Gürel’in isyanıyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçınan Baykal, ‘Bu milletvekili partisinin resmi politikasını rencide etmemeye çalışarak, dikkatli bir ifade kullanmış. Damla Gürel, bizim gibi düşünmüyor olabilir. Gelişmelere daha olumlu bakıyor olabilir. Böyle düşünen bir çok kişi var ülkede. Ama yanılıyorlar. Zeynep Hanım bu konuda yanlış düşünüyor’ dedi.

‘Kemalizm’den vazgeçin’ olmaz

AVRUPA Sosyalist Partisi’nin (PES) Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri konusunda kurduğu heyetle dün İstanbul’da yemek yiyen Zeynep Damla Gürel, ‘Türkiye’ye ‘Kemalizm’den vazgeçin’ diyerek diyalog kuramazsınız’ dedi. Gürel şunları söyledi:

‘Sosyal demokrasi Türkiye’de Atütürkçülük’le başlayan çağdaşlaşma hareketinden sonra gelişen bir anlayıştır. Avrupa solu ise Marksist kökenli bir sol. Dolayısıyla Avrupa’daki sosyal demokrat arkadaşlarımızın aradaki farkı anlamaları lazım. Türkiye’deki sosyal demokrasi anlayışı Avrupa Birliği’ne karşı değil. O nedenle Türk soluyla diyalog kurmak isteyenlerin, bizdeki solculardan Kemalizmden vazgeçmelerini istemeleri yanlıştır. Kemalizme karşı tavır alamazsınız. Bu yolla Türk soluyla diyalog kuramazsınız.’

Parasıyla kulis yaptı

1964 İstanbul doğumlu Zeynep Damla Gürel, 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 13 Nisan 2004’te Kemal Derviş’in, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ettiği gün Gürel de MYK’dan ayrıldı. Uzun yıllar bünyesinde çalıştığı Arı Hareketi aracılığıyla Brüksel ve AB ülkelerinin başkentinde birçok faaliyette bulundu. Gürel, siyasetçi olduktan sonra da TBMM heyetlerinde yer almamasına karşın Kemal Derviş’in teşvikiyle kendi bütçesiyle Brüksel’deki tüm katılarak Türkiye’nin AB üyeliği için kulis yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle