Gündem Haberleri

  Ata için 19.5 milyar

  Neslihan AKDAŞ / MAGAZİN SERVİSİ
  12.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı, Antik A.Ş müzayedesinde Atatürk'ün eşyalarını 19.5 milyara satın aldı. Hikmet Onat imzalı tablo 85 milyara satıldı.

  ANTİK A.Ş. 20'nci yılında 210'uncu müzayedesini Ritz Carlton Oteli‘nde gerçekleştirdi. 900 kişinin katılmak için rezervasyon yaptırdığı müzayede, asansörlerde kuyruklar oluşması yüzünden geç başlamak zorunda kaldı. 40 milyar liraya satışa sunulan Hikmet Onat’ın 1957 tarihli ‘‘İstanbul’’ isimli tablosu 85 milyara satıldı. Müzayedenin en pahalı eserini Park Holding'in sahibi Turgay Ciner'in aldığı öğrenildi.

  En pahalı ikinci eser de 80 milyar liraya satılan ve Halil Paşa'nın 1904 yılında yaptığı ‘‘İstanbul’’ isimli yağlıboya tablosu oldu. Halil Paşa'nın tablosunu ise, Jack Darsa isimli bir tekstilci aldı. Tuğralı gümüşler, Sevres, Meissen gibi damgalı ünlü Avrupa porselenleri, Beykoz camları, önemli hattatlarımız tarafından yazılmış Kur'an-ı Kerimler, Fikret Mualla, İbrahim Safi gibi ressamların tablolarından oluşan 299 eserin satışa çıkarıldığı müzayedede en çok ilgiyi gören eşyalar arasında Atatürk'e ait koleksiyon vardı.

  İMZALI FOTOĞRAF

  Gazi Mustafa Kemal'in ‘‘Hakimiyet-i Milliye’’ Gazetesi’ne ithaf edip imzaladığı fotoğraf 7 milyara, Atatürk'ün verdiği taktirname 2 milyar liraya, yine O'nun imzaladığı bir diğer belge 4,5 milyara ve imzalı Evrak-ı Şahane'si 6 milyar liraya Kültür Bakanlığı tarafından alındı. Koleksiyonun tümüne Kültür Bakanlığı 19.5 milyar liraya sahip olurken, yine Atatürk'e ait Tavannes marka, 14 ayar altın saat arızalandığı için müzayededen çekildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı