GeriGündem Ata’dan çok özel
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ata’dan çok özel

Bir kuş için tarihi vazoyu nasıl kırdırdı

Emniyet Müdürü Canca, Atatürk'ün koruma polisliğini yapan babası Nazım Canca'nın, Ata'nın insani boyutlarını ele alan notlarını, bir kitapta topluyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamının son 3.5 yılında koruma polisliğini yapan Nazım Canca'nın anıları artık kitap oluyor. Babasının, Atatürk'ün yanında bulunduğu günleri bir defterde not halinde yazdığını belirten Emniyet Müdürü Canca, kitapta Atatürk'ün siyasi ve askeri yönünün değil, insani yönünün anlatılacağını, insanlık dersleri verileceğini söyledi.

Havasızlıktan ölecek

İşte kitapta yeralacak yeralacak olan duygusal anılardan biri: Köşk'teki kanarya, kafesten kaçıp, tarihi bir Çin vazosunun içine girince, Ata çok heyecanlandı ve 'Hemen çıkarın, havasızlıktan ölecek' dedi. Vazonun ağzı dar olduğu için kanarya çıkarılamadı. Ata hiç tereddüt etmeden, ‘‘Vazoyu kırın’’ emrini verdi. Ve tarihi vazo kırılarak çaresiz kuş kurtarıldı.

Her anı yer alacak

Babasının sayesinde Ata'nın hizmetinde olan birçok kişiyi tanıma fırsatı bulduğunu, kitabında bu anılara da yer vereceğini söyleyen Canca, şöyle konuştu. ‘‘Atatürk'ün berberi İsmail, istirahata çekildiği zamanki hayatını bilen Rıdvan amca, benim de tanıma fırsatı bulduğum insanlardan bazıları. Bu kişilerde bu eserde yer alacak. Hayli canlı ve ilginç olacağına inanıyorum’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle