Gündem Haberleri

  Asya'yı soğuk hava vurdu

  A.A.
  08.01.2006 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Soğuk hava nedeniyle 3 gündür okulların tatil edildiği Yeni Delhi'de, halk bugün sıfır dereceye düşen ısıyla son 70 yılın en soğuk sabahına uyandı.

  Hindistan'daki televizyonların haberlerinde, otomobillerin üzerindeki ve çimenlerdeki ince buz katmanı görüntüleri yer aldı. Hayatlarında ilk kez kırağı görenler heyecanlanırken, sokaklardaki binlerce evsiz zor koşullar altında kaldı.
  Meteoroloji Müdürlüğü'nden bir yetkili, Hindistan'da en düşük hava ısınının 1935 yılında eksi 6 derece olarak kaydedildiğini belirterek, yılın bu zamanında ortalama ısının normalde 7 derece olduğunu söyledi.
  Yetkili, “Hava sıcaklığının 2 ya da 3 derece daha düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu alışıldık bir şey değil, daha da düşeceğini sanmıyoruz” dedi.
  Uttar Pradeş eyaletinde dün 9 kişinin donarak ölmesiyle, Hindistan'ın kuzeyinde bu kış soğuk hava nedeniyle ölenlerin sayısı 120'ye yükselmişti.
  Japonya'daysa ülkenin kuzey ve batısında trafiği felç eden rekor düzeyindeki kar yağışı nedeniyle yüzlerce asker ve polis kar küremekle görevlendirildi.
  Karayollarının yanı sıra hava ve tren ulaşımlarında aksamalar olduğu ve bazı seferlerin iptal edildiği belirtiliyor.
  Kyodo haber ajansı, Aralık ayından beri Japonya'da yoğun kar yağışına bağlı olarak 63 kişinin öldüğünü, 1040 kişinin yaralandığını duyurdu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı