GeriGündem Asya'da tarihi anlaşma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asya'da tarihi anlaşma

Asya'da tarihi anlaşma
refid:15170662-spot ilişkili resim dosyası

Çin ve Tayvan, iki ülke arasındaki ilişkilerde son 60 yıllık dönemdeki en büyük adım olarak görülen tarihi bir ticaret anlaşmasına imza attı.

Çin'in Çongçing şehrinde imzalanan Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'yla yüzlerce ürün üzerindeki gümrük vergileri kaldırılacak.
Böylece iki ülke arasındaki 110 milyar dolarlık ticaret hacminin daha da güçlenmesi bekleniyor. Anlaşmanın, Çin'e satılan yaklaşık 14 milyar dolar değerindeki Tayvan malı üzerindeki gümrük vergileri kaldıracak olmasının, ekonomisi ihracata dayalı Tayvan'a büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor.    


Bu anlaşma aynı zamanda Tayvanlı şirketlerin, Çin’deki bankacılık ve sigortacılık dâhil  hizmet sektörlerinden faydalanmasını da sağlayacak.


Ancak Tayvan tarafında anlaşmayı eleştirenler de bulunuyor. Bu kişiler adanın ekonomisinin Çin'den gelen ucuz ithal mallar karşısında zayıflayacağını ve Pekin'in bu girişimiyle adadaki emellerini hayata geçirmek için iş dünyasının desteğini alma peşinde olduğunu söylüyor.


SİYASİ AÇIDAN ÖNEMLİ
Çin ise bu anlaşmayla ekonomik açıdan çok fazla şey kazanmayacak. Kaldırılan gümrük vergileri sadece 3 milyar dolar değerindeki ihracatı etkiliyor. Ancak analistler Çinli yetkililer için bu hamlenin siyasi yönünün ağır bastığını düşünüyor.
 

Kurulan ekonomik birlik Tayvan'ın, Çin anakarasıyla birleşmesi için atılan ilk adım olacak.

Ekonomi çevreleri ise bu ticaret anlaşmasını, Çin’in şu anki saldırgan tavrını biraz yumuşattığının bir işareti olarak kabul ediyor ve Pekin hükümetinin Tayvanlıların gönüllerini ve akıllarını kazanmaya çalıştığı belirtiyor.

 
Çin Başbakanı Wen Jiabao ise daha önceki açıklamalarında Tayvanlı vatandaşları için kendi çıkarlarından feragat edebileceklerini söylemişti.


Diğer yandan iki ülke arasındaki ilişkiler uzun yıllardır problemli şekilde seyrediyor. Tayvan ve Çin, 1949’daki iç savaştan sonra iki ayrı ülke olarak yönetilmeye başlanmıştı.


Diğer yandan anlaşmanın imzalandığı Çongçing şehrinin de tarihi bir önemi bulunuyor. Çin’in efsanevi komünist lideri Mao Zedong ve milliyetçi Başkan Çan Kay-Şek ateşkes imzalamaya çalışmış ancak başarılı olamamışlardı. Çan Kay-Şek daha sonra 1949’da Tayvan’a sürülmüştü.


*Bu haber 29 Haziran tarihinde BBC'nin internet sitesinde "Taiwan and China sign landmark trade pact" başlığıyla yayımlanmıştır.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle