Gündem Haberleri

  Asya’ya düştü

  Hürriyet Haber
  25.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ROSAT uydusunun 1.9 ton ağırlığındaki parçaları saatte 450 kilometre hızla Asya’nın güneydoğusuna çakıldı.

  Düşüş 10-15 dakika sürdü

  1990 yılında ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılan ve 1999’da emekliye ayrılan Alman ROSAT uydusuna ait 1.9 tonluk parçaları önceki gün saatte 450 km hızla Dünya’ya düştü. Alman Uzay ve Havacılık yetkilileri, parçaların Asya’nın güneydoğusuna düştüğünü açıkladı. Uzmanlar, parçaların bir insan üzerine düşme olasılığını “14 trilyonda bir” olarak açıklamıştı. Önceki gün erken saatlerde atmosfere giren uydunun yere çakılmasının 10 ila 15 dakika sürdüğü sanılıyor.

  Henüz bir haber gelmedi

  Harvard Üniversitesi’ne bağlı Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Jonathan McDowell, “Yoğun nüfuslu yerlere düşmüş olsaydı şu ana kadar bildirim olurdu” dedi. Yetkililer, parçaların Avrupa, Afrika ya da Avustralya’ya düşmesinin beklenmediğini duyurmuşlardı. ROSAT uydusu, uzaydan yolladığı ilk röntgen ışınlı görüntüler de dahil olmak üzere çeşitli bilimsel çalışmalarda kullanılmıştı.

  Bir ayda 2. uydu

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’ya ait 20 yıllık UARS uydusu da geçen ay Dünya’ya düşmüştü. Büyük Okyanus’un güneyine gömülen uydu herhangi bir can kaybına neden olmamıştı. Uzmanlar otobüs büyüklüğündeki UARS uydusundan kopan metal parçaların 800 kilometrelik bir alana yayıldığına inanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı