Gündem Haberleri

  Aşure ve semah

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya Düzlerçamı Piknik Alanı’nda düzenlenen geleneksel Aşure Günü'nde, bir kap aşure almak isteyenler, ezilme tehlikesi atlattı.

  ANTALYA ve Alanya'da Pir Sultan Abdal Derneği, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından düzenlenen aşure gününe binlerce insan katıldı. Antalya Düzlerçamı Piknik Alanı'nda düzenlenen günde büyük izdiham yaşandı.

  EZİLME TEHLİKESİ

  Çayıra dizilen sıra sıra kazanlarda pişen aşure adeta kapışılırken. vatandaşlardan ezilme tehlikesi atlatanlar oldu. Dernek yöneticileri, Muharrem ayı içinde tutulan yas orucundan sonra düzenlenen günde sadece Antalya'da 1 ton aşure tüketildiğini açıkladı.

  Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı'nın semah ekibi de yaptığı gösteriyle büyük ilgi topladı. Alanya Belediye Çay Bahçesi'nde düzenlenen Aşure Şöleni'nde de benzer sahneler yaşandı. Dernek tarafından büyük kazanlarda pişirilen aşure vatandaşlara ve turistlere ücretsiz dağıtıldı.

  SAYGI DURUŞU

  Şehitler için sayfı duruşuyla başlayan şölen sırasında Dernek Başkan Yardımcısı Hayri Sevink, ‘‘Bu bir gelenektir. Amacımız insanlar arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek, kaynaşma ve dayanışmayı artırmaktır’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı