Gündem Haberleri

  Astsubaydan belge itirafı iddiası

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL, (DHA)
  12.01.2011 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramanın ardından subaylar ifade için adliyeye geldi.

  GÖLCÜK’TE GÖREVLİ 6 SUBAY İFADE VERDİ

  6 muvazzaf subay sabah saatlerinde Komutanlığa ait bir araçla Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Soruşturma savcısı Fikret Seçen tarafından sorgulanan askerlerin Gölcük Donanma Komutanlığı’nda İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yaptığı öğrenildi.

  SAVCI BELGELERİ KİMİN SAKLADIĞINI SORDU

  Savcılık sorgusunda subaylara, ’Aramalarda ele geçirilen belgelerin kim tarafından hazırlandığı ve saklandığı’ soruldu. Savcılı Seçen’in belgelerin çıktığı oda da görevli subaylara, "Bu kolilerde neler olduğunu biliyor muydunuz?", "Bu belgeleri açıp, kontrol etme yetkisi kimdeydi?" şeklinde sorular yöneltildiği belirtildi.

  ASTSUBAY’DAN ‘BELGE İTİRAFI’

  İfadenin ardından Binbaşı Cem Ç. ile mahkemeye sevk edilen Astsubay Erdinç Y.’nin, "Bu belgelerin orada olduğunu biliyordum. Ama içerisinde neler olduğunu bilmiyorum" dediği öğrenildi. İfadesi alınan bir binbaşının ise "Odada bulunan bazı malzemeler bana ait. Ancak arama tutanaklarındaki imza benim değil " diye ifade verdiği belirtildi.

  ODADAKİ GİZLİ KAMERA SORULDU

  Öte yandan aramaların yapıldığı Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’ndeki odaya gizli kamera yerleştirildiği de savcılık sorgusunda ortaya çıktı. Savcı Seçen’in şüphelilere, "Odada bulunan gizli kameranın kim tarafından yerleştirildiğini bilip bilmediklerini de" sorduğu öğrenildi.

  Savcılık sorgusunun ardından binbaşı Cem Ç. ile Astsubay Erdinç Y. ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 4 subay ise serbest bırarıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı