Gündem Haberleri

  Astronomlar Plüton’u tartışacak

  Hürriyet Haber
  15.08.2006 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Dünyanın çeşitli yerlerinden astronomlar, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bir araya gelerek Plüton’un bir gezegen olup olmadığına karar verecek. Geçen sene, “Xena” olarak çağırılan gök cisminin kaşifleri tarafından Güneş Sistemi’nin onuncu gezegeni olarak duyurulmasının ardından gezgen tanımlaması astronomları ikiye bölmüştü.

  Uluslararası Astronomi Birliği, önümüzdeki hafta Prag’da bir araya gelerek gezgen tanımlamasını tekrar gözden geçirerek. Toplantıda astronomlar, Plüton’un bundan böyle bir gezegen olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine oylama ile karar verecek. 2003 yılında keşfedilen ve geçtiğimiz sene kaşifleri tarafından “Güneş Sisteminin onuncu gezegeni” olarak duyurulan “2003 UB313” kod isimli “Xena” gök cismi, tartışmaların alevlenmesinde baş rol oynuyor.

  Toplantıda astronomlar, alacakları kararla, Güneş Sistemi’nin diğer gezegenlerinden çok daha küçük olan Plüton’un yanı sıra, Xena ve diğer benzer gök cisimlerinin de ne şekilde anılacağına karar verecek. Toplantı sonunda varılacak olası kararlar arasında Plüton’un yeni bir sınıflandırmaya dahil edilmesi de bulunuyor. Bazı astronomlara göre, boyutu ve yapısından dolayı Plüton için “buzlu cüce” tanımlaması daha uygun bulunuyor. “Buzlu cüce” tanımlaması, gezegenler için yeni bir alt sınıf olarak açıklanıyor.

  Bazı astronomlara göre gezegen tanımlamasının yeniden yapılması, Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısını 8’e indirebilir veya aksi bir sonuç ile 20’ye çıkarabilir. Bu astronomlara göre Plüton ve Xena’dan daha ufak olan Sedna ve Quaoar gibi diğer Kuiper Kemeri cisimlerinin de gezegen olarak tanımlanması olasılıklar arasında bulunuyor.

  Çapı 2.360 kilometre olan ve 1930 yılında keşfedilen Plüton, kaşifleri tarafından Xena olarak adlandırılan gök cisminin keşfine kadar, Güneş Sistemi’nin eteklerini kapsayan Kuiper Kemeri’ndeki en büyük cisim olarak biliniyordu.

  Toplantı sonunda alınacak herhangi bir kararın bilim dünyasını ve dolayısıyla eğitim müfredatını büyük oranda etkilemesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı