Gündem Haberleri

  Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozar mı?

  Hürriyet Haber
  03.05.2017 - 08:26 | Son Güncelleme:

  Ramazan ayı yaklaşırken, oruç vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşlar bazı soruların cevabını arıyor. En önemlilerinden biri de astım hastalarının kullandıkları nefes açıcı spreyin orucu bozup, bozmadığı. Peki Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozar mı?

  Akciğer hastalarnn kullandklar spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes borular civarnda emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarınkalıp tükürük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. 

  Halbuki oruçlu, abdest alırken ağzına verdiği sudan gerikalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Dârimî, “Savm”, 21) ve İslâm bilginlerininicmaı vardır. Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılamazolduğu halde, Hz. Peygamber’in oruçlu iken misvak kullandığını, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır. (Buhârî,“Savm”, 27; Tirmîzî, “Savm”, 29) Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan bu şeyle oruç bozulmaz. Bu itibarla astımlı hastaların, sağlığı oruç tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.

  Etiketler: astım , oruç , sprey , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı