GeriGündem Assange'a prezervatif umudu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Assange'a prezervatif umudu

Assange'a prezervatif umudu
refid:21495763 ilişkili resim dosyası

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın kendilerine tecavüz ettiğini iddia eden İsveçli kadınlardan biri tarafından polise teslim edilen prezervatifte Assange’ın DNA örneğine rastlanmadığı bildirildi.

Daily Mail’in haberine göre, Assange’ın avukatlarına sunulan 100 sayfalık adli tıp raporunda, yırtık prezervatif üzerinde iki laboratuvarın inceleme yaptığı ancak Wikileaks’in kurucusuna ait DNA izi bulamadığı belirtildi.

Assange’ın avukatları DNA bulunamamasının, Ağustos 2010’da gerçekleştiği iddia edilen tecavüz olayına kanıt olarak sahte bir prezervatif sunulmuş olduğuna işaret olabileceğini ifade etti.

Şu an 33 yaşında olan kadın, Stockholm’deki evinde Assange tarafından saldırıya uğradığını, Assange’ın bir noktada prezervatifi yırtarak korunmasız seks yapmak istediğini öne sürmüştü.

Assange bu kadınla rızası doğrultusunda beraber olduğunu kabul ediyor ancak prezervatifi bilerek yırttığını reddediyor. Wikileaks kurucusu ayrıca daha önceki ifadelerinde olayın yaşandığı iddia edilen tarihten sonra bir hafta daha kadının evinde kaldığını, herhangi bir şekilde yırtık prezervatif mevzusunun gündeme gelmediğini de söyledi.

İKİNCİ PREZERVATİF
Ancak üzerinde Assange’ın DNA’sı bulunan bir başka prezervatif daha var. Bu prezervatifi polise teslim eden ve şu an 26 yaşında olan ikinci kadın da Assange’ı kendisine uyurken tecavüzle suçluyor. İsveç, Assange’ın bu suçlamalarla yargılanması için kendilerine iade edilmesini istiyor.

Assange bu kadınla da rızası doğrultusunda birlikte olduğunu belirtiyor.

İsveç savcılığı Daily Mail’in haberiyle ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, soruşturmanın sürdüğünü belirtti. İnsan hakları aktivisti Peter Tatchell ise RT’ye yaptığı açıklamada, “Prezervatifteki DNA en kesin kanıt olarak yansıtılıyordu. Şimdi bu prezervatiflerden birinde DNA olmadığının anlaşılmasıyla Assange hakkındaki kanıtlar da sorgulanacaktır” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle