Gündem Haberleri

  Assange: İsveç tarafsızlığını tarihin karanlıklarına gömdü

  AA
  30.08.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Wikileaks kurucusu Julian Assange, İsveç'in "tarafsız olmadığını" ve ABD'ye gönderilebileceğini ileri sürdü.

  Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde bulunan ve 19 Haziran'da bu ülkeden siyasi sığınma hakkı alan Assange, Ekvador'un devlet televizyonu Gama'da yayımlanan demecinde, "İsveç tarafsızlığını tarihin karanlıklarına gömdü" ifadesini kullandı.

  Assange, İsveç'in kendisini ABD'ye gönderebileceğini ve burada da idam cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

  İsveç'in 1970'li yıllardaki büyük sosyal ilerlemelerinden sonra üzücü biçimde değiştiğini savunan Assange, bu ülkenin Afganistan'daki güçlerinin ABD komutası altında olmasından da üzüntü duyduğunu söyledi.

  Assange, parlamentosu Libya'ya uçak gönderilmesini onaylayan ilk ülke olan İsveç'in, kişi başına göre dünyada en çok silah üreten ülke olduğunu ve aynı hesaplamada üretiminin İsrail'in iki katını bulduğunu vurguladı.

  İki aydır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde bulunan Assange'ın durumu nedeniyle, İngiltere-Ekvador arasında diplomatik kriz yaşanıyor.

  İngiltere, iki kadına tecavüz ettiği öne sürülen ve İsveç'e iadesi kararlaştırılan Assange'ın, büyükelçilikten ayrılması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacağını bildiriyor.

  Londra polisi büyükelçilik binası önünde 24 saat nöbet tutuyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı