Gündem Haberleri

  Assange, İsveç’e iade davasında yeniden hakim karşısında

  AFP
  08.02.2011 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın tecavüz ve cinsel taciz soruşturması için arandığı İsveç’e iadesiyle ilgili davada bugün ikinci oturum yapılıyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  JULIAN ASSANGE İSVEÇ'E İADE DAVASINA ÇIKIYOR

   

  39 yaşındaki Assange’ın avukatı Geoffrey Robertson’ın savunmasını Assange’ın İsveç’ten ABD’ye gönderilmesi durumunda ölüm cezasıyla karşı karşıya kalma ihtimali olduğu gerekçesi üzerine kurması bekleniyor.

   

  Davanın dün yapılan ilk oturumunda Robertson, Assange’ın taciz ve tecavüz iddialarıyla İsveç’e iade edilmesinin “adaletin tecellisinin alçakça engellenmesi”ne yol açacağını söyledi. Assange’ın avukatlarının savunma metninin tamamı diğer avukat Mark Stephens’ın şirketinin internet sitesinde yayımlanmıştı.

   

  İsveçli savcılar Assange’ı iki kadına taciz ve tecavüzden sorgulamak için arıyor. Assange ise davanın ardında siyasi neden olduğunu savunuyor.

   

  Dünkü duruşmanın ardından bir açıklama yapan Assange, iddiaların içinde bulunduğu “kara kutu”nun açılıp incelenmeye başladığını ve sözde kurbanların iddialarının “boş” olduğunu söyledi.

   

  Assange, “Bu kara kutunun dışında ‘tecavüz’ yazıyor. Şimdi açık bir mahkeme süreci sayesinde bu kutu açılıyor. Umuyorum önümüzdeki günlerde bu kutunun aslında boş olduğunu ve dışında yazanlarla bir alakası olmadığını da göreceğiz” dedi.

   

  Mahkemenin bu ayın sonlarına doğru karar vermesi gerekiyor. Eğer sonuç Assange’ın aleyhine olursa, Avustralyalı bilgisayar korsanının İngiltere yüksek mahkemesine temyize gitme hakkı olacak.

   

  AFP'nin "Assange back in court fighting extradition" başlıklı haberinden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı