Gündem Haberleri

  Assange hakkında karar verildi

  Planet
  24.02.2011 - 13:25 | Son Güncelleme:

  İngiltere mahkemesi Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın cinsel taciz iddiasıyla arandığı İsveç'e iadesine karar verdi. Davanın temyize gitmesi bekleniyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

   

  Assange’ın avukatları, kararın açıklanmasının ardından davayı temyize götüreceklerini açıkladı. Assange'ın mahkemenin kararını yedi gün içinde temyize götürme hakkı bulunuyor.

   

  Kararın açıklanmasından birkaç saat sonra açıklama yapan Assange, karara tepki gösterek, "Her gün üç kişi, yeterince  incelenmemiş süreçlerle İngiltere'den Avrupa'nın diğer ülkelerine iade ediliyor. Avrupa'da hukuk sistemlerinin incelenip, denetlenebileceği bir yapıya ihtiyacımız  var. Birini İngiltere'den, konuştuğu dilden, destekçilerinden ve akrabalarından  alarak, dilini bilmediği ve yasal sistemini anlamadığı yabancı bir ülkeye  göndermek çok vahim bir konudur" diye konuştu.

   

  Avukat Mark Stephens, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada en kötü olasılığa hazır olduklarını söylemişti. Stephens, “Davacı ve savunmacı tarafların ikisi de, yargıca kararın istedikleri gibi olmaması halinde temyize gideceğini belirtti. Bu yüzden biz hazırlıklarımızı yapmaya başladık” demişti.  

   

  Woolwich Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Assange'ı avukatı  Geoffery Robertson, İsveç tarafını ise avukat Clare Montgomery temsil  etti.

   

  Duruşmada, çoğu İsveçli emekli savcı ve avukat olan Assange'ın tanıklarından biri olan İsveçli avukat Bjorn Hurtig Assange'ın ifadesini "inandırıcı bulmadığını", ayrıca 39 yaşındaki Avustralyalının İsveç'e ifade vermeye çağrıldığında  bu ülkeye gitmediğini söyledi.

   

  TARAFLAR İÇİN SÜRPRİZ OLMADI

  İsveçli yetkililer adına Assange karşı dava açmış olan Julian Knowles, dün BBC’ye yaptığı açıklamada, “Davadan elde ettiğim bilgileri değerlendirdiğimde, İsveçli savcıların kazanacağı ve Assange’ın İsveç’e teslim edilmesi kararının çıkacağını söyleyebilirim” demişti.

   

  Assange’ın avukatları bu ay başında yapılan ve üç gün süren duruşmalarda, müvekkillerinin İsveç’e iade edilmemesi gerektiğini, çünkü tutuklama kararını imzalayan İsveçli savcı Marianne Ny’ın böyle bir yetkiye sahip olmadığını öne sürdü.

   

  Assange, İsveç'e iade edilmesi durumunda ABD'ye gönderilmesi ihtimalinden korkuyor ve İsveç'teki yargı sürecinin adil olamayacağını savunuyor.

   

  İsveç, Assange'ı geçen yıl iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyordu. Assange iddiaları reddederken, avukatları ve  destekçileri İsveç'in suçlamalarının "siyasi" olduğunu ve Wikileaks'in ABD'nin  gizli belgelerini yayımlamasından ayrı düşünülemeyeceğini öne sürüyor.

   

  İNGİLTERE HEDEF TAHTASINA OTURACAK

  Assange’ın davayı kaybetmesi halinde, destekçilerinin İngiltere’yi hedef alması bekleniyor. Bu ay içinde, Wikileaks destekçisi “İsimsiz (Anonymous)” adlı hacker grubu, beş kişinin bilgisayar korsanları oldukları gerekçesiyle tutuklanmasının ardından İngiltere’ye savaş açmıştı.

   

  Assange’ın adına başlatılacak temyiz sürecinin ise Wikileaks örgütünün finansal kaynaklarını iyice eritmesi bekleniyor. Site, kasasını doldurabilmek adına tişört, bardak, şapka ve etiketler satışa sunmayı planlıyor.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı