Gündem Haberleri

  Asrın takası hafta arasında

  Hürriyet Haber
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYANIN gözü büyük ihtimalle Çarşamba günü Gazze Şeridi ile Mısır arasında bulunan Refah sınır kapısına çevrilecek.

  25 Haziran 2006’da Filistinli gruplarca esir alınan İsrailli onbaşı Gilad Şalit’in 1027 Filistinli karşılığında serbest bırakılmasının ayrıntıları şekillenmeye başladı. Üst düzey bir Filistinli yetkilinin AFP’ye isim vermeden yaptığı açıklamaya göre ilk grup 450 Filistinli mahkum salı günü serbest bırakılacak. Ardından çarşamba günü Şalit, Refah sınır kapısından Mısır’a geçirilerek havayoluyla İsrail’e gidecek. Bunu iki ay içinde 550 Filistinlinin bırakılması izleyecek.

  Erdoğan’a teşekkür

  Salıverilecek 27 kadın mahkumdan tek Gazzeli kadın olan Vefa’nın babası Semir El Bis haberi duyduğunda kendinden geçtiğini belirterek “Haykırdım, sokaklara çıktım dans ettim. Annesi de zılgıt çekti’ dedi. Vefa’nın akrabalarından Hüda Eddavi ise Türkiye ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a gösterdiği çabadan dolayı teşekkür etti. Vefa, 2005 yılının Haziran ayında Erez sınır kapısı yakınında yaklaşık 10 kilo bomba ile yakalanmıştı. 12 yıl hapis cezası alan Vefa, o tarihten beri ailesi ile hiç görüştürülmedi.

  Filistin Yönetimi anlaşmayı beğenmedi

  BATI Şeria’yı kontrol eden Filistin Yönetimi (FY), Hamas’ın İsrail ile yaptığı rehine-tutuklu takasından hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Malki, bazı Filistinlilerin sürgüne gitmek zorunda kalacağını belirterek, Hamas ile İsrail’in, Filistin Yönetimi’ni zor durumda bırakmak için uzlaşma sağlamış olabileceğini iddia etti. Nitekim siyasi yorumcular da BM’ye devlet olarak tanınmak için başvuran Filistin Yönetimi’nin bu anlaşmayla Hamas’ın gölgesinde kalabileceği yorumunu yapıyor. Bir Hamas yetkilisi, ilk aşamada serbest kalacak 450 kişiden yaklaşık 200’ünün Filistin topraklarına geri dönemeyeceğini, sınır dışı edileceğini söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı