Gündem Haberleri

  Asrın buluşu Zencefil işte buymuş

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  04.12.2001 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Aylardır sır gibi gizlenen 'Zencefil' pilli bir scooter çıktı. Mühendislik dehası Dean Kamen'in "Segway" adını verdiği cihaz, frensiz ve motorsuz.

  Asrın buluşu olarak duyurulan ‘Ginger-Zencefil’in akıllı scooter olduğu açıklandı. Dean Kamen'in buluşu ‘Segway’ adındaki ulaşım aracı pille çalışıyor. Kamen, icadını ‘sihirli bir spor ayakkabısı’na benzetiyor. Mühendislik dehası Dean Kamen'in aylardır konuşulan ‘‘Zencefil’’ kod adlı buluşunun, tek kişilik, pille çalışan, çevre dostu, iki tekerlekli olduğu halde dengesi hiç bozulmayan bir ‘scooter’ olduğu açıklandı.

  ‘Segway’ adındaki frensiz, motorsuz ve vitessiz ulaşım aracının büyük kentlerdeki yoğun trafik ve park yeri sorununa radikal çözüm getireceğine dikkat çekiliyor.

  Kamen'e göre, bu araçları, bir dönem sonra Seattle'den Şangay'a kadar uzanan bir coğrafyada tüm parklar ve kaldırımlarda göreceğiz. Kamen, kentler hareket halindeki milyonlarca yayanın barışçı mekanları haline geleceğine ve trafik kazalarının önemli oranda azalacağına inanıyor..

  FİYATI 3 BİN DOLAR

  Dean Kamen,
  Segway'in kentlerin organizasyonunu değiştireceğini ifade etti. Kamen, ‘‘Segway kaldırıma uyumlu. Segway ile çarpışan bir kişi, başka bir insan ile çarpışmış gibi hissediyor’’ dedi.

  Segway modeli 3 bin dolardan satılacak, ancak daha en az bir yıl tüketici piyasasına girmeyecek. Time Dergisi, ilk müşterilerin, posta idaresi, General Electric, Amazom.com, FedEx gibi kurum ve firmalar olacağını ve bu piyasa için özel bir model üretileceğini yazdı.

  Segway'in tüketici piyasasında nasıl performans göstereceği pek bilinmiyor.

  24 saati 5 cent Enerji pillerden

  Segway, enerjisini pillerden alıyor, sensör ve ciroskoplar sayesinde kendisini dengeleyebiliyor. Görüntü olarak çim biçme makinesini andırıyor.

  YÜRÜME MANTIĞINA GÖRE

  Segway, bir dizi karmaşık mühendislik tasarımı ve yazılım programlarından oluşuyor. İnsanın yürüme mantığına göre işliyor. Bir ciroskop iç kulak, bir bilgisayar beyin işlevi görüyor.

  AĞIRLIK MERKEZİ DEĞİŞKEN

  Sürücü, klasik scooter'ın aksine iki ayağını da cihazın üstüne basarak kullanıyor. Alıcılar, saniyede 100 kez bilgisayara kullanıcının ağırlık merkezindeki denge değişimiyle ilgili mesaj gönderiyor. Beyin buna göre hız ve yönünü tayin ediyor.

  6 SAAT ŞARJ, 25 KM YOL

  Zencefil, saatte ortalama 13 km, en çok 20 km hız yapabiliyor. 6 saat şarjda kaldıktan sonra 25 km gidebiliyor. Fren ve motora sahip değil. Yaklaşık 30 kg ağırlığında. Kaldırımda kullanabilecek şekilde tasarlanmış.

  100 milyon dolar

  Kamen araştırmaları için 100 milyon dolar harcadı. Aracın 3 bin dolardan gelecek yıl piyasaya çıkması bekleniyor. Ortalama ağırlığa sahip bir kullanıcıyı hiç durmadan bir gün taşıyabiliyor ve sadece ‘5 cent-75 bin lira’ karşılığı elektirik harcıyor.


  Sihirli spor ayakkabısı


  Ensülin pompası, portatif diyaliz makinesi, merdiven çıkan tekerlekli sandalye gibi 100'e yakın icadı bulunan 49 yaşındaki Dean Kamen, ‘akıllı scooter’ın çalışmasını anlattı:

  ‘‘İnsanların yürümesi denetim altındaki düşüş durumudur. Dengeyi bozup bir ayağı diğerinin önüne attıkça, birinden ötekine düşersiniz. Segway de bu mantıkla işler. Bir ciroskop iç kulak gibi çalışıyor. Bir bilgisayar beyin gibi işliyor. Güç enerjisi kaslar gibi ve tekerlekler de ayaklarınız gibi işlev görüyor. Bakıyorsunuz ki, sihirli bir spor ayakkabı giymiş gibisiniz. İleriye doğru akıyorsunuz.’’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı