Gündem Haberleri

  Aslıtürk’ün Şişli vurgunu

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'le ilgili yüz milyarlarca lirayı bulan yolsuzluk iddiaları belgelendi. Aslıtürk ile bazı belediye görevlilerinin, hayali şirketler kurarak belediyeyi yaklaşık yarım trilyon lira dolandırdıkları belirtildi.

  Şişli Belediyesi'nde, Gülay Aslıtürk dönemine ait yolsuzluk iddiaları belgelendi. Aslıtürk'ün istifasından sonra, Şişli Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarını araştıran 9 kişilik Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamladı. 60 sayfayı bulan komisyon raporunda, eski Başkan Aslıtürk'le ilgili yüz milyarlarca lirayı bulan yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları belgelendi. Belediye Meclisi'nde yarın okunacak komisyon raporu, daha sonra Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek. Rapora göre vurgunlar, belediye şirketi olan ŞİPA üzerinden yapıldı. ŞİPA'nın avukatı Engin Çelik Kadıgil, başta Gülay Aslıtürk ve yardımcısı Altan Demirel ile 12 belediye çalışanı ve hayali şirket ortakları ile yine hayali iki şirket hakkında ceza davası açılması için 17 Mart'ta Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na iki ayrı suç duyurusunda bulundu.

  BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

  Yolsuzlukların sadece bir bölümünün belgelendiğini belirten Avukat Kadıgil, suç duyurusunda, ‘‘Uzun uğraşılar sonunda ŞİPA'nın bazı evrakları yeni yönetime teslim edilmiştir. Yeni yönetim kurulu çalışmalarında insanı hayrete düşüren yolsuzluk ve suistimallerle karşılaşılmış ve yapılan inceleme sonunda buzdağının üst bölümü açığa çıkarılabilmiştir’’ dedi. Dava dilekçesinde, ‘‘Sanıklardan Asiltürk'ün Fransa'nın Nice kentinde olduğu basında yazılıp çizilmektedir. Diğer sanıklar da heran asli failin yanına veya bir başka ülkeye kaçabilirler’’ uyarısında da bulunuldu. ŞİPA üzerinden dolandırılan paranın şu andaki değerinin yaklaşık 400 milyar lirayı bulduğunu belirten avukat Kadıgil, sanıkların tüm mallarıyla banka hesaplarına elkonulması için tedbir kararı alınmasını, ‘şebekenin sanıklarının’ yurtdışına kaçmalarını önlemek için hemen tutuklanmalarını istedi. Aslıtürk'ün yolsuzluklardan elde edilen parayı makam odasında arkadaşlarıyla paylaştığını öne süren Kadıgil, çalışmalarını sürdürdüklerini ve suç duyurularının geleceğini bildirdi.

  Avukat Kadıgil tarafından verilen ikinci dilekçede de, belediyeden ‘para çalmak’ için kurulduğu ileri sürülen ‘Abaküs’ adlı şirkete de, iki ayrı tarihte 115 milyar liralık çek verildiği ifade edildi.

  7 AYRI SUÇLAMA

  Sanıklar hakkında eylemlerine uyan, ‘3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’na muhalefet, ‘Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’na muhalefet, ‘zimmete para geçirmek’, ‘sahte fatura düzenlemek ve kullanmak’, ‘sahte nüfus kağıdı düzenlemek ve kullanmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘hizmet sebebi ile emniyeti suistimal’ suçlarından kamu davası açılması istendi.

  Yolsuzluğa karışanlar

  Halen Fransa'nın Nice kentinde oturan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün yanı sıra yolsuzluklara adları karışanlar şunlar: Altan Demirel (Eski Başkan Yardımcısı), Oğuz Öngen (Ayazağa eski Şube Müdürü), Burcu Gülen (Öngen'in gizli ortağı olduğu Abaküs şirketinin görünen sahibi), Elif Reşber, Mustafa Reşber, Yeter Yılmaz, Ali Yılmaz, Ahmet Aşık, H. Mesut Haydaroğlu (Oğuz Öngen'in şoförü), Gökhan Şahin, Hikmet Yaşar ve Sürmeli Bozkurt sahte isimlerini kullanan kişi, Ata Tıbbı Malzeme Pazarlama, İth.İhrac. San.Tic. Ltd. Şti (Kadıköy), Ragıp Bölükbaşı (Göktuğ İnşaat Tur. Yat.Pazarlama Ltd. Şti (Bayrampaşa), E/D Mali Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti (adresi ve yetkilileri bilinmiyor), Faruk Temel (Temel Petrol San. Tic.Ltd. Şti, Beyazıt), Yılmaz Temel (Ayazağa Şube Müdürlüğünde görevli), Nimet Bulut (Belediye eski Giderler Müdürü).

  ŞİPA nedir?

  ŞİPA, Şişli Belediyesi Tüketim Maddeleri ve Yapı Malzemeleri Üretim Pazarlama İşletme, Dış Ticaret AŞ'nin kısaltılmış adı. Geçen dönem Fatma Girik tarafından kuruldu. Hisselerinin yüzde 99.6'sı Şişli Belediyesi'ne, geri kalanların da belde belediyelerine ait. ŞİPA'nın yönetim kurulunun başkanlığını Gülay Aslıtürk, başkanvekilliğini de yardımcısı Altan Demirel yürütüyor. İkisi de imza yetkisine sahip. Ticaret Kanunu'na tabi olduğundan ŞİPA'yı, Meclis Araştırma Komisyonu inceleyemiyor. Bu nedenle ŞİPA üzerinden yapılan yolsuzlukların ortaya çıkarılması için avukat aracılığıyla savcılığa başvuruldu.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı