Gündem Haberleri

  Aslında ‘Mustafa Bülent Ecevit’

  Turan YILMAZ / ANKARA
  27.11.2001 - 01:47 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanlığı'na dün verilen bir soru önergesi, Başbakan Bülent Ecevit ile bir sırrı gün yüzüne çıkardı.

  SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik soru önergesinde, Ecevit'in bugüne kadar hemen hiç kullanmadığı 2'nci adını gündeme getirdi. Çelik, Ecevit'in, Resmi Gazete ve Meclis Albümü de dahil ‘Bülent Ecevit’ diye kullandığı adının aslında ‘Mustafa Bülent Ecevit’ olduğunu kayda geçirdi.

  MUSTAFA ADI DEDEDEN

  Ecevit'in, nüfus cüzdanında yer alan, ancak kendisinin kullanmadığı, bu nedenle de kamuoyunda bilinmeyen ‘Mustafa’ adını, dedesi Mustafa Şükrü Efendi'den aldığı bildirildi. Gazeteci-yazar Sadık Albayrak'ın araştırmasına göre, padişah'ın huzurunda ders verecek kadar önemli bir ‘Medrese Hocası’ olan dede Mustafa Şükrü Efendi'nin, ‘Dadaylı Mustafa Şükrü Efendi’ ve ‘Çinli Hoca’ diye tanındığı da belirtildi. Bugün, İslami kesimlerce ‘büyük din alimi’ diye adından saygıyla söz edilen Mustafa Şükrü Efendi, dini sorunları araştırıp sonuca bağlayarak, bir anlamda ‘Dini Danıştay’ görevi gören ‘Meclis-i Tetkikat-ı Şer’iyye', yayınlanacak kitapların dine uygunluğunu denetleyen ‘Tetkik-i Müellefat Encümeni’ ve yetim malları üzerindeki dini hakları saptayan ‘Meclis-i Eytam’ üyeliklerinde de bulundu.

  ECEVİT'İ GÖREMEDİ

  Mustafa Şükrü Efendi'nin ailesinin, memleketi Daday-Gulam'da ‘Kürt-zade’ diye bilindiği de öne sürüldü. Torunu Ecevit'in doğumundan 7 ay önce, 23 Ekim 1924'de öldüğü bildirildi. Ecevit ise 28 Mayıs 1925'de doğdu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı