Gündem Haberleri

  Aslında koyunlar zekiymiş

  Hürriyet Haber
  08.11.2001 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Koyunların zeki olmadıklarına dair yaygın görüşün pek de doğru olmadığı ortaya çıktı. İngiliz bilimadamlarının araştırmasına göre, koyunlarda insanlardakine benzer bir yüz hafızası var. Koyunlar da diğer hayvanların yüzlerini hatırlarken beyinlerinde bulunan ve bizimkine benzer bir sinir ağını kullanıyor.

  Yeni araştırmaya göre koyunlar yalnızca diğer koyunları tanımakla kalmıyor, iki yıla kadar o koyunun görüntüsünü hafızasında saklayabiliyor. Koyunların beyninin duygusal cevaplar verebilecek kapasitede olduğunu belirten uzmanlar, koyunların sürünün diğer üyelerini ve hatta çobanın yüzünü tanıdıklarını ve yokluklarını farkettiğini belirtiyor.

  Bizim için hepsi neredeyse birbirinin aynı gibi görünen koyunlar, sürünün içindeki diğer koyunların yüzlerindeki minik ayrıntıları hafızalarına kaydediyor. Koyunlar yaklaşık 50 yüzü hatırlayabiliyor. Koyunların yüzleri hatırlarken insan beynindekine benzer bir mekanizmayı kullandığı belirtiliyor.

  Bilim adamları koyunlara iki yıldır görmedikleri "eski koyun arkadaşlarını" gösterdiklerinde hatırladıklarını ifade ediyor.

  Koyunların hafızaları üzerinde yapılan araştırmalar, yüzleri tanırken insanlarla benzer sistemleri kullanmaları açısında önem taşıyor. Otizm ve şizofreni gibi hastalığı olanlarda beynin yüz tanımayla ilgili bölümü zarar görebiliyor. Koyunlarla ilgili araştırma sonuçlarının bu alanlarda önemli veriler sağlayabileceği belirtiliyor.

  Yalnız koyun değil, keçi ve at gibi diğer çiftlik hayvanlarının da benzer yüz hafızasına sahip oldukları sanılıyor. Kedi ve köpeklerin ise daha zayıf görme sistemleri olduğu belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı