Gündem Haberleri

  Aslı ile Kerem'in yaşadığı ev restore edildi

  A.A
  28.01.2011 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, restore edilen tarihi Kayseri evlerinin birinde ünlü halk hikayesine konu olan Aslı ile Kerem'in de yaşadığını, evlerin önünde bulunan meydana Aslı ile Kerem'in heykellerinin dikileceğini bildirdi.

  Özhaseki, Tavukçu Mahallesi'ndeki tarihi Kayseri evlerinin önünde düzenlediği görsel destekli basın toplantısında, Kayseri'nin tarihiyle yüzleşmesi, geçmişini bugüne taşıması gibi bir sorumluluğu bulunduğunu ve bu sorumluluğu, tarihi evleri, çarşıları, sokak ve hamamları restore edip yeniden eski canlılığını kazandırarak yerine getireceğini bildirdi.

  Tavukçu Mahallesi'nde bir çalışma başlattıklarını ve önce burada bulunan tarihi evleri istimlak ettiklerini belirten Özhaseki, “Restorasyon çalışmaları şimdiye kadar devam etti. Projede son aşamaya gelindi. Bu projemiz, uygulama projesi olarak da kabul edilirse, burada bir Kayseri Mahallesi doğmuş olacak” diye konuştu.

  Kayseri'de, 100-150 yıl önce nasıl bir mahalle varsa, o mahallenin canlandırılacağını ifade eden Özhaseki, mahalledeki cami, hamam, evler, sokak yapısı, bakkal, kasap gibi unsurların, tekrar gün yüzüne çıkarılacağı bilgisini verdi.

  “ASLI İLE KEREM'İN HEYKELİ DİKİLECEK”

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, restore edilen tarihi Kayseri evlerinin birinde ünlü halk hikayesine konu olan Aslı ile Kerem'in de yaşadığını, evlerin önünde bulunan meydana Aslı ile Kerem'in heykellerinin dikileceğini de kaydetti.

  Özhaseki, Aslı ile Kerem'in hüzünlü bir hikayeleri olduğunu ve özellikle bu mahalleye bir anlam katmak için onların heykelini dikmeyi uygun bulduklarını ifade etti.
  Kayseri'ye gelenlerin, Kayseri tarihini görmek isteyenlerin bu mahalleye geleceklerini kaydeden Özhaseki, “Burada Kayseri'nin el sanatlarını, yeme içme kültürünü ve mutfak tatlarını da bulacaklar” dedi.

  Projenin, evlerin istimlakıyla birlikte yaklaşık 10 milyon liraya mal olacağını söyleyen Özhaseki, böyle bir yatırımla Kayseri'nin tarihine sahip çıkılacağını ve bir anlamda Kayseri'de tarihin yeniden canlanacağını belirtti.

  Bu arada, restore edilen tarihi Kayseri evlerinde, Avrupa Birliği destekli 'Kadın İstihdamının Desteklenmesi' ile yine Avrupa Birliği destekli 'Genç İstihdamının Desteklenmesi' projeleri kapsamında açılan 'Turizm Ara Elemanı Eğitim Programı', 'Yaşlı ve Hasta Bakımı Eğitim Programı' ve 'Mobilya Döşemeciliği Eğitim Programı' devam ediyor.

  Restore edilen tarihi evlerde kendilerine ayrılan bölümlerle eğitim alan kursiyerler, eğitimleri sonunda alacakları sertifikalar sayesinde istihdam edilebilecekler.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı